Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение: Забраняват писмените домашни работи по време на ваканции

24 юли 2023, 11:09 часа • 6958 прочитания

Учителите не трябва да дават писмени задачи на учениците по време на ваканции, предвиждат нови промени в наредбата за оценяване на резултатите от обучението. Те са предложени от новия екип на Министерството на образованието (МОН), ръководено от Галин Цоков.

Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си

Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата

Мотивите на МОН са, че има получени сигнали и жалби на родители за претоварване на учениците вследствие на "нецелесъобразно задаване на домашните работи (...) и големия брой изпитвания по учебните предмети".

Затова в съответната наредба се предлагат редакции, които гласят, че за затвърждаване на "нови знания и усъвършенстване на практически значими умения преподаващият учител може да оставя на учениците за самостоятелното писмено изпълнение извън учебния час една до три задачи".

Обемът на задачите ще се определя в зависимост от целите на уроците и възрастовите особености на учениците. Ще могат да се дават задачи и на цялата паралелка, и само на отделна група ученици, или само на отделен ученик, пише в. "Сега".

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

ОЩЕ: Ето кога ще са ваканциите през новата учебна година

Колко домашни ще имат 1-4. клас?

Учениците от първи до четвърти клас ще могат да получават не повече от три пъти в една учебна седмица задачи за самостоятелно писмено изпълнение, гласят предложените промени. Става въпрос за предметите български език и литература и математика.

По останалите учебни предмети такива задачи ще има не повече от веднъж в същия период.

На учениците от 5-и до 7-и клас и от 8-и до 12-и клас подобни задачи по отделен учебен предмет ще могат да се поставят не повече от два пъти в една учебна седмица, а сумарно по всички учебни предмети - не повече от 5 пъти за седмица.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

Според новите помени - за целите на проектно-базираното обучение на учениците ще могат да се възлагат изследователски задачи с по-продължителен срок за самостоятелно изпълнение или за работа в екип. В тези случаи, когато изпълнението им се проверява чрез индивидуално или групово изпитване, текуща оценка ще се поставя индивидуално за всеки ученик.

Редакциите целят преодоляване на негативните тенденции, "свързани с използването на самостоятелните писмени работи като санкция за ученика или като възможност да се довърши недовършената през часа работа", аргументират се от МОН. Според тях е нужно да се разграничат задачите за писмена самостоятелна работа извън часа от изследователската проектна дейност, която учениците изпълняват индивидуално или в екип, за да се акцентира върху възможността да получат оценка за задачата, изпълнявана за по-дълго време.

По-малко текущи оценки

МОН предлага и намаляване на броя на оценките, въз основа на които се формира срочната оценка за съответния учебен предмет. По учебните предмети, изучвани с до два учебни часа седмично, ще са нужни поне две текущи изпитвания. За тези, изучавани с 2.5-3.5 часа седмично - поне 3 текущи изпитвания.

При предметите, които се изучават с по 4 и повече часа на седмица, текущите задължителни оценки се намаляват от 4 на 3. Освен това по всеки модул от профилираната или професионалната подготовка вече ще е нужно само едно текущо изпитване.

ОЩЕ: Три оценки ще са нужни за оформяне на срочната

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес