"Младежките и доброволчески дейности трябва да бъдат основен приоритет в политиките на Министерството на образованието. Затова и за мен бе много важно да проведа една от първите си срещи като министър с една от националните младежки организации."
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на дискусия представители на Националния младежки форум (НМФ). На срещата присъстваха председателят на сдружението Мирослав Цеков, както и зам.-председателите Адела Бозмарова и Атанас Г. Радев.
"Анализите показват, че в сегашното постковид училище, наред със съвременните технологии и изкуствения интелект, ще се развиват и социалното учене и емоционалната интелигентност. Те се формират още от най-ранна възраст, а младежките центрове имат ключова роля в този процес", подчерта проф. Цоков, цитиран от пресцентъра на МОН.
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
В тази връзка бе коментиран и проектът по Плана за възстановяване и устойчивост за изграждането на младежки центрове в различни градове на страната, както и на Национален фокусен център за личностно развитие на деца и младежи в София. За тези дейности са предвидени 70 млн. лева, но към момента се констатира сериозно забавяне в подготовката.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
"Една от спешните задачи пред мен и моя екип е да ускорим процесите така че не просто да усвоим европейското финансиране, но и да превърнем инициативата в работещ проект, който да даде нов облик на младежките политики", каза образователният министър.
По време на разговора стана ясно, че в Националния център в столицата се предвижда да бъдат провеждани обучения на младежки работници, образователни медиатори и други служители от центровете в страната. Там ще се извършва и координация и наблюдение на дейностите с децата и младежите за спазване на основните принципи за демократичност, познаване на човешките права, върховенството на закона, целенасочено развитие на гражданското участие и др.
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми
Още: В търсене на знания: 4 частни училища, които променят правилата
Според председателя на Националния младежки форум Мирослав Цеков тези центрове могат да бъдат фокусен елемент за развитие на местно ниво, стига да се изведе максимумът от тях. Представителите на организацията коментираха и темата за ученическото самоуправление и поискаха съдействие за неговото развитие и надграждане. Поставен бе въпросът и за координирането на младежките политики на национално ниво и институционализирането на този ресор.