Образователният министър не очаква по-добри резултати на учениците на PISA 2023

05 декември 2023, 08:30 часа • 2188 | прочитания

Очакваме, че резултатите няма да бъдат по-добри. Надяваме се да не са по-ниски от 2018 г. Очаквам да са на същото ниво. Това каза министърът на образованието проф. Галин Цоков относно очакваните резултатите за България от Програмата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за международно оценяване на учениците – PISA.

Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)

Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър

ОЩЕ: Повече практически умения и по-малко наизустяване: Новите промени в образованието

Ново входно ниво след 9 клас

"Идеята на входното ниво за деветокласниците е да се види доколко те успяват да приложат знанията си на практика. А в момента всички оцениявания, които се правят, са за да покажат доколко децата могат да възпроизвеждат научената в училище информация", обясни просветният министър. „Идеята е това входно ниво да е насочено към практически задачи, за да се види какви са пропуските. Това е и една възможност за учителите“, добави той.

ОЩЕ: Подготвят изцяло нов формат на изпитите след седми клас

Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие

Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване

Проф. Цоков обясни, че до 4 клас има повече интегралност на знанията и по-добре пренасят наученото в практическите задачи. "Учениците до 4 клас се представят много добре, резултатите им са по-високи от тези на PISA", коментира министърът.

По думите му това е така, защото при децата до 4 клас има обучение с повече интегралност. "Знанието се дава в своята цялост на малките ученици и затова те се справят по-лесно с интегралните задачи. Освен това те се обучават от двама учители, които работят в екип. Това дава възможност на учителите да познават своите ученици", коментира Цоков.

"Искаме да променим характера на задачите, да са свързани с умения, а не с възпроизвеждане на знания”, поясни още той.

STEM центрове

Според него израждането на STEM центрове в училите дава възможност учителите по различни дисциплини да могат да преподават съвместно и така да се създават умения за живота. Това са интегрални дисциплини.

Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми

Още: В търсене на знания: 4 частни училища, които променят правилата

"Учителите могат да създават съдържание, което да адаптират към учениците. Страните, които имат автономност в обучението, имат по-високи резултати на PISA", заяви още министърът. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес