Държавата да предоставя безплатни учебници на учениците не само до 7 клас, но и до 12 клас. Това решиха депутатите, одобрявайки с пълно единодушие на първо четене промени в Закона за училищно и предучилищно образование, предложени от БСП.
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Необходимите средства за мярката към момента възлизат на около 80 млн. лв. за първата учебна година от прилагане на законопроекта, съответно по 8 млн. лв за втората и третата година от ползването на учебниците, посочват в мотивите си вносителите. Не е ясно обаче откъде ще дойдат парите за нея, тъй като очевидно няма се приеме бюджет, а ще бъде удължен сегашният.
В момента безплатни са учебниците от 1 до 7 клас, като социалистите отдавна настояват държавата да предоставя учебници и за гимназистите, за да има равен достъп за всички.
"Цените на учебниците затрудняват редица семейства", посочи по време на дебатите днес в зала Веска Ненчева от левицата и един от авторите на промените. "Този въпрос има много дълбок социален смисъл, бихме помогнали на близо 300 хил. деца и техните семейства", подчерта и лидерът БСП Корнелия Нинова, по думите ѝ мярката е вкарана в закона за удължаване на бюджета.
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
От "Български възход" обявиха, че между двете четения ще настояват да бъдат включени и електронните учебници. Още по темата: Училищен директор: Сегашните учебници и учебни програми са неразбираеми за децата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Така излезе: Учителите в черния списък на "Възраждане" сами са си виновни
Още: Ще има ли задължителна матура по математика: Отговорът на просветния министър
Мукаддес Налбант заяви подкрепа на ДПС за законопроекта. Между двете четения те ще предложат промени в някои от сроковете, защото сумата от около 80 млн.лв. я няма до приемането на нов бюджет за 2023г.
"Разумно е да се започне с общообразователните дисциплини при наличие на бюджетна обезпеченост", каза бившият просветен министър Красимир Вълчев от ГЕРБ. По принцип, отбеляза той, първо се предлага да бъдат осигурени средства, но явно колегите казват, като не можахме да осигурим средства, дайте да задължим МОН да намери такива.
Затова, според него, трябва да се намери решение за отлагателен срок - законопроектът да не влезе в сила от догодина, а от 2024 г., като и дали да не се направи на две крачки - за професионалните и профилираните дисциплини да се даде още малко време на изпълнителната власт да реализира този ангажимент.
Още: Повече нова литература, но без да се жертва класическата: Обмислят промени в учебните програми
Още: В търсене на знания: 4 частни училища, които променят правилата
Николай Денков от "Продължаваме промяната" заяви, че те подкрепят безплатни учебници за обощообразователните предмети от 1 до 12 клас. Според него средствата за тях ще могат да бъдат осигурени за 2023 г.