Председателят на Съюза на българските учители (СБУ) Янка Такева бе категорична, че МОН изпуска контрола над образователната система във връзка с COVID-19. „Защо екипът на министър Денков не усеща пулса и проблема на образователната система?“, изрази недоумението си Такева пред БНТ.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Тя е убедена, че първият учебен срок ще приключи успешно, но децата ни нямат необходимите знания. Родителите не могат да издържат, родителите станаха изключително нетърпеливи. Децата от 1 до 7 клас трябва да в клас, но за другите ученици министър Денков трябва да усети пулса и да минат в онлайн обучение, настоя Янка Такева.
Малките ученици от 1 до 4 клас според Янка Такева трябва да са в училище, като 9 000 учители работят в целодневна организация с децата. По-добре за две седмици онлайн и като обучението е онлайн учителите, които не са болни, но са под карантина, ще влязат в час, за да оформят оценките на учениците за първия срок. Защо учителите, които са онлайн МОН ги кара да ходят в училище да правят класните и да оформят оценките на децата?, запита Такева
По думите ѝ ваканцията трябва да се отложи малко, но днес или утре министърът на образованието трябва да издаде заповед, с която учениците поне в гимназиален етап да минат в онлайн обучение.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
В момента е много голямо напрежението в образователната система, учителите капнаха и 50% от учителите в гимназиален етап са болни или са под карантина. Родителите са много изнервени от цялата ситуация. Всяка седмица по шест учители умираха от коронавирус от началото на годината, изтъкна Такева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
70% от учителите или са ваксинирани, или са преболедували инфекцията. В условията на пандемия трябва да се взимат нестандартни решения, за да има време да се затвърди материалът, който е взет или да се преподава този, който е изпуснат. Управлението на образованието в криза е изключително важно, защото ако не е пандемията, ще е е нещо друго, настоя Такева за това дали новата учебна година трябва да започва по-рано.
Яна Алексиева от Асоциация „Родители“ определи предложението на Янка Такева като разумно, мерки трябва да се вземат и да се види как може да се подкрепи системата. Децата, за да бъдат в училище, трябва да са в безопасна среда. Има много голям брой учители, които са болни или карантинирани, което със сигурност нарушава процеса, каза тя. Трябва да бъдат взети най-щадящите мерки и когато ситуацията бъде овладяна, децата трябва да се върнат в училище, допълни Алексиева.
Още: Янка Такева: Тази година се пенсионираха над 3500 учители, защото се уплашиха от пандемията
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"