Трябва да има промяна в дела, който държавата поема при плащането на студентските такси в университетите, както и да се отделят повече пари за образование и наука като цяло. Около това мнение се обединиха министърът на образованието Николай Милошев и ректорите на няколко от висшите учебни заведения у нас.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В момента държавата поема една трета от студентските такси, а най-добре е този дял да бъде удвоен – две трети от таксата да се покриват с държавни средства, смята Николай Милошев, цитиран от Нова телевизия. Успех обаче ще е съотношението да е 50 на 50.
За да не се стигне до повишение на таксите ректорите поискаха и повече държавни пари за издръжката на студенти, изучаващи педагогически, икономически и инженерни специалности. За това били нужни около 50 милиона лева.
Същевременно за обучението на един студент в България държавата дава средно 800 евро, а в ЕС тази сума е 9000 евро, информира bTV. Само машините, на които се обучават студентите в Техническия университет, пък струват 3 млн. лв.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
„Всичко, което е възможно да направя през тези няколко месеца като министър, няма да пожаля сили и енергия да го направя. Това, за което моля всички вас, е да проявите малко повече търпение,” заяви служебният просветен министър проф. Николай Милошев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман