15 европейски държави ще сформират мрежи с различна научна тематика и ще обменят преподаватели, студенти, докторанти и специализанти.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Това съобщиха от правителствената пресслужба след днешното заседание на служебния кабинет.
Споразумението за развитие на висшето образование е между Република България, Албания, Австрия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Чехия, Унгария, Молдова, Северна Македония, Черна гора, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения. Днес правителството одобри консолидирания текст на документа, който беше подписан на 10 септември 2023 г. във Варшава.
Още: Окончателно: 2516 лв. минимална заплата в университетите със задна дата
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Съвместното сътрудничество се реализира в рамките на Централноевропейската програма за обмен в университетското образование (CEEPUS IV). Дългосрочната програма осигурява академичен обмен и мобилност на преподаватели, студенти, докторанти и специализанти, а страната ни е една от учредителките й. Учените обменят опит чрез създаване на съвместни учебни програми и системи за взаимно признаване на образованието.
Програмата насърчава университетските факултети да се свързват помежду си и да създават съвместни научни мрежи - например мрежа за славянски езици, за геодезия, за химия, за компютърни науки и др. Така мрежата по математика може да се състои от факултета по математика на Софийския университет, факултета по математика на Виенския университет и факултета по математика на университета в Любляна. Обединени по този начин, университетите си сътрудничат и обменят студенти и преподаватели.
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Снимка: Министерски съвет
Новото издание на CEEPUS IV отразява актуалните потребности и тенденции в международния образователен обмен. Акцентира се върху активното приобщаване на студенти със специални образователни потребности, дигитализацията, въвеждането на виртуални мобилности и индексацията на стипендиите спрямо разходите за живот и инфлацията в приемащата страна.
Още: Над 130 000 студенти се очаква да изтеглят студентски кредити
Стипендиите по CEEPUS IV се предоставят за всички специалности, в които има записани студенти по програмата, и се изплащат до докторска степен включително. Стипендиите са цялостни и покриват разходите за живот, за жилище, за лабораторни такси и за основна медицинска застраховка. Парична подкрепа може да се отпуска и на академичния състав на университетите за организиране на съвместни дейности между партньорите от мрежата. Средствата се изплащат спрямо националното законодателство на приемащата страна.
Подписаното Споразумение ще влезе в сила на 1 май 2025 г. за срок от седем години. Участието на страната ни ще допринесе за повишаване качеството и популяризирането на българското виеше образование, междууниверситетското сътрудничество и мобилността.
С днешното решение правителството предлага на Народното събрание да ратифицира със закон консолидирания текст на Споразумението.
Още: Стартира обмен на студенти и преподаватели с университети в 14 европейски държави