Бюджетът на НЗОК за 2022 г. беше приет на първо четене от Народното събрание. "За" гласуваха 129 депутати, "против" бяха 90 народни представители от опозицията, с което той бе одобрен.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Според бюджета здравноосигурителните приходи за 2022 г. са разчетени с ръст от 697 12 хил. лв. спрямо приетите със Закона за бюджета на НЗОК за 2021 г. Средствата за здравноосигурителни плащания за 2022 г. са в размер на 5 678 270,1 хил. лв. с включените средства за медицинския персонал, което представлява увеличение с 560 210,7 хил. лв. спрямо 2021 г.
Очакваните резултати, които се планира да се постигнат през 2022 г., в рамките на заложените за 2022 г. средства за здравноосигурителни плащания са обезпечаване на ефективното функциониране на Системата на задължителното здравно осигуряване; осигуряване на здравноосигурените лица на достъпна, качествена и своевременна медицинска помощ и други.
Предвидени са 8,8 милиона за здравеопазването на неосигурени лица. За дейности за лечението на деца до 18 г. са 37,2 млн., което е увеличение с 23 милиона лева.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Дебатът
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
По време на дебатите депутатът от ГЕРБ - СДС проф. Асен Балтов коментира, че това, което се вижда от бюджета, не си личи, че по нещо пациентите ще намалят своите плащания.
"Макар и да са увеличени сумите, които ще бъдат давани за първична извънболнична помощ и специализираната извънболнична помощ, те са почти пет пъти увеличени, за сметка на това за болнична помощ, това, което влиза, е много по-малко. Искам да обърна внимание, че три пъти по-малко са средствата, предвидени за COVID-19. Много ни се иска да приключи тази пандемия докрая на април, но едва ли това ще се случи. Не съм убеден, че този бюджет, който е предвиден, е достатъчен", каза още проф. Асен Балтов.
Александър Иванов от ГЕРБ репликира, че "не е истина", че този бюджет "прави реформа в здравеопазването". "Единствената реформа, която видяхме, е ,че поставихте рекорд - 9 милиарда похарчихте за 9 дни в края на миналата година", каза депутатът от опозицията.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"
Бившият здравен министър Костадин Ангелов разкритикува: "Управляващите отново остават слепи и глухи за проблемите в болничното здравеопазване". "За нас този бюджет е бюджет на измамата и ние категорично няма да го подкрепим", категоричен беше Ангелов.
Отговори му Георги Свиленски от БСП. "Критикувахте, че това копи-пейст бюджет и накрая да кажете, че това е бюджет на измамата, означава, че сте управлявали с измама", каза той.
"Не може един бюджет до средата на годината, а след това друг. Така никъде не се прави", отбеляза Джевдет Чакъров от ДПС.
"Това са възможностите – избори през ноември, подготовка на бюджет и приемане януари, февруари. След това актуализация, за да се заложат реформите", обясни в отговор Антон Тонев от "Продължаваме промяната". Според Елена Гунчева от "Възраждане" предлаганият бюджет е разочароващ за разходите. Отново за здраве се отделя по-малко, отколкото в ЕС.
"Разходите се увеличават и това е стъпка в правилната посока. Дотук с положителните страни – това не е бюджет на реформата. Не подобрява нещата за хората", посочи от своя страна Лъчезар Иванов от ГЕРБ.
От ДПС обявиха, че няма да подкрепят бюджета за здраве, защото, по думите на д-р Хасан Адемов е "копи-пейст" на бюджетите на ГЕРБ от минали години. Д-р Адемов попита къде са приоритетите в здравеопазването, които не личат в този бюджет. "Тези 600 милиона в повече ги предлагаха и колегите от ГЕРБ, винаги се предлагат допълнителни средства заради увеличаването на минималната работна заплата, осигурителни прагове и пенсии. Бюджетът на служебния министър Стойчо Кацаров разполагаше със 120 милиона повече - къде са те?", попита депутатът от ДПС. И предположи: "Някой друг министър ги е ориентирал в друга посока сигурно".
"Въпреки увеличените разходи, в този бюджет няма никакви гаранции, че българските граждани ще имат по-добър достъп и качество на здравеопазване, а лекарите ще имат по-добри възможности и условия на труд и апаратура", обобщи Хасан Адемов.
Д-р Георги Михайлов от БСП и д-р Александър Симидчиев от ДБ репликираха, че здравната система ще се срути, ако мнозинството направи резки реформи, затова щели да вървят стъпка по стъпка и първата е тази да се постави акцент върху завишаването на средствата за извънболничната помощ.