97% от написаните с помощта на изкуствен интелект задания от студенти остават незасечени, което може да застраши бъдещето на цели професии.
Още: Парламентът преименува Университет "Проф. д-р Асен Златаров". Как ще се казва?
Това показва ново изследване на Университета в Рединг. А в 83% от случаите оценките на AI-генерираните работи превъзхождат тези на истинските студенти.
Според университетския преподавател Жюстин Томс в академична среда все по-често се прилагат софтуери, които да разпознават употребата на изкуствен интелект от студенти. "Не всички български университети разполагат с него, затова и много малка част от работите се хващат. Смятам, че няма нищо лошо да се работи с изкуствен интелект, ако се прави умно и по правилен начин, и най-вече разумно. Трябва да говорим за грамотност по отношение на ИИ, а също и да имаме морален кодекс в академичната общност. Насърчавам редакцията от страна на студенти след употребата на изкуствения интелект по дадено задание", заяви Томс пред NOVA NEWS и допълни, че специфичното форматиране на български език лесно може да подскаже, че е употребен ИИ.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Снимка: iStock
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
От своя страна технологичният адвокат Митко Карушков обясни, че за авторски права може да претендира човешко същество. "Продуктите, генерирани от изкуствен интелект не могат да имат претенции за това. Необходимо е създаване на етичен кодекс, който в ЕС вече е факт във вид регламент за изкуствения интелект. Върви и паралелен процес, в който се извършват корекции на текстове, генерирани с ИИ", заяви той.
Още: Съвременни будители: Как Анимари и Златко подаряват бъдеще на децата, изгубили всичко? (ВИДЕО)
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас