Подкрепяме Украйна, но е необходимо да защитим нашите производители, включително чрез решения за реализация на украинските продукти на пазари в трети страни. Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев на среща с министрите на земеделието на Полша, Роберт Телус, на Унгария, Ищван Наги, на Словакия, Йозеф Биреш и Ахим Иримеску, ръководител на секция „Земеделие и рибарство“ в Постоянното представителство на Румъния в ЕС, проведена в рамките на втория ден от заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Люксембург, съобщиха от министерството на земеделието.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Той изтъкна, че и в бъдеще страните членки ще трябва да се съобразяват с вноса на селскостопански продукти от Украйна. "Вместо досегашните частични мерки е време да потърсим цялостно решение, което включва пазари към трети страни, и е в полза както на Украйна, така и на фермерите от ЕС“, подчерта министър Вътев.
Още: ЕС с подкрепа от 430 млн. евро за земеделските производители
„Българските земеделци получиха подкрепа, но тя е символична. За пръв път зърнопроизводителите посрещат новата реколта с пълни складове. Но проблемът в България не е само със зърнените култури, а също така и при производителите на мляко, мед, нерафинирано растително масло. Има огромно напрежение, заради вноса от Украйна на сухо и кондензирано мляко. Вносът на нерафинирано растително масло възпрепятства реализацията на слънчогледа у нас“, допълни българският министър на земеделието и храните.
Министрите се договориха за провеждането на обща среща с украинския министър на земеделието във Варшава през следващия месец.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
В рамките на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство министър Вътев се срещна и с еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски и лично го запозна с проблемите на България, свързани с вноса на сухо мляко, нерафинирано растително масло и пчелен мед от Украйна, които не отговарят на строгите изисквания за производство в Европейския съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили