Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Земеделската земя като възможност за инвестиция

23 февруари 2023, 17:25 часа • 2035 прочитания

Има цитат на Марк Твен, който най-пълно и точно описва колко ценна е земеделската земя за всеки, който я притежава: "Купувайте земя, вече не я произвеждат". В днешната динамична бизнес среда и непредвидима инфлация, закупуването на земеделска земя може да бъде не само предпоставка за развитие на доходоносен бизнес, но и инвестиция с минимален риск. Данните на Националния статистически институт (НСИ) ясно показват, че за периода от 2010 г. до 2021 г. средната цена на земеделската земя в страната е нараснала с 300%.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

При тази динамика в цените все повече бизнесмени търсят финансиране от банките, за да придобият земя днес. Ето защо във Fibank е разработен специален кредитен продукт предназначен точно за закупуване на земеделска земя. Параметрите му са изключително гъвкави и удобни, така че да отговорят на нуждите на всеки клиент. За да бъде отпуснат кредит от Fibank, кредитните специалисти на банката предоставят индивидуална оферта, съобразена със специфичните потребности, кредитна история и принцип на работа всеки бизнес клиент.

С кредита за покупка на земя може да бъде финансирана до 85% от стойността на закупуваните земеделски земи, когато те са единствено обезпечение по кредита, но при предоставяне на допълнително обезпечение, инвестицията на клиента в закупуване на земеделска земя може да бъде финансирана изцяло от банката. Максималният срок, за който се отпускат средствата е 15 години, а лихвата и гратисния период за всяка сделка са предмет на индивидуално договаряне. По този начин от Fibank смятат, че ще могат най-пълно и точно да отговорят на нуждите и възможностите на всеки клиент.

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Изминалите две години определено бяха по-сложни от обичайното поради пандемията от COVID – 19 и военния конфликт между Русия и Украйна, който доведе до несигурност в доставките на енергийни суровини (и не само) в международен план. Трябва обаче да отбележим, че въпреки всичко това ръстът на цените на хранителните продукти за 2022 г. се доближава до 39%, а ръстът на износа им е 25% по данни на НСИ. С други думи, независимо с каква цел се придобива земеделска земя - за развитие на бизнес или като актив запазващ във времето стойността си и носещ пасивен доход, то интересът към нея ще продължава да увеличава нейната пазарна стойност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес