Железопътният транспорт в момента е най-екологичният, безопасен и ефикасен масов транспорт в сравнение с другите видове транспорт в страната. Той е приоритетен за Европейския съюз, а световните тенденции са към засилване на използването му за сметка на останалите видове транспорт. Затова от "Зелените" поискаха реформи в БДЖ, така че железниците ни да се развиват и да привличат потребители.
Партията на природозащитниците поиска следните мерки за БДЖ:
- провеждане на широк обществен дебат за определяне на мисията и целите на БДЖ;
- рециклиране на подвижния състав на БДЖ;
- коригиране на разписанията на влаковете чрез допитване до пътниците за нуждите им и чрез наблюдение;
- субсидията да следва пътника – плащане на субсидии, изчислени върху реални пропътувани пътникокилометри;
- създаване на институцията на национален железопътен омбудсман, който да има за цел да подобри качеството на обслужване и да удовлетвори необходимостта от гарантиране правата на клиентите в техните взаимоотношения с БДЖ;
- задължително публикуване на годишните доклади за качеството на услугите и докладите на ИАЖИ;
- мандатност и публичен избор на железопътния регулатор;
- публикуване на договора за обществени услуги и прекратяване на практиките за прикриването му.
"Зелените" напомнят, че според последното изследване на Европейската комисия от декември 2014 г, едва 21% от българите използват железопътен транспорт, а от тях едва около 1/5 от потребителите са доволни от предлаганата услуга. Според ЕК, 41% от българите смятат, че през последните 5 години състоянието на железопътният транспорт се е влошило и едва 15% споделят, че железопътният транспорт се е подобрил през същия период.