Липсата на финансова грамотност, лошият пример в семейството, компаниите, в които са младите хора и влиянието на социалните мрежи са едни от основните фактори за честото теглене на бързи кредити сред младежите.
Още: Министър Малинов: Ще осигурим плавен преход във въглищните региони
Още: Левон Хампарцумян за поскъпването: Докато има кой да плаща, ще има поскъпвания
Това заяви предприемачът и финансов експерт Георги Захариев в предаването "Студио Actualno", коментирайки направеното проучване от EOS в България, което посочва, че 21.03% са задлъжнелите лица под 25 години към септември 2024 година. За сравнение, през 2021 година, задлъжнелите лица под 25 години са били 7,21%.
"В момента много млади хора се съревновават със своите връстници или пък гледат някой друг, който е от тяхната компания, чиито родители имат по-големи финансови възможности и ходят непрестанно на почивки, тагват се на готини места, ядат вкусна, скъпа храна, как са с най-новата техника и най-логичният порив на един млад човек е: "Искам да го имам сега!", уточни експертът.
По думите му грешното разпределяне на месечния бюджет и емоционалните покупки стоят в основата на проблема на задлъжняването.
Още: Инфлацията в Германия се ускори с неочакван темп
Още: Ключова промяна: Митата на Тръмп ще са само за критично важните стоки
Как можем да разпределяме правилно финансите си и защо младото поколение очаква заплата от 4300 лева - вижте в интервюто.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДАМТН излезе с препоръки за експлоатацията на газови бутилки
Още: Инвеститорските настроения в еврозоната спадат до над едногодишен минимум