Ще има жалба на европейско ниво заради картел на горивата, но чак след като КЗК се произнесе има ли картел на пазара на горива. Това обявиха представители на Инициативата "Справедливи цени на горивата".
Припомняме, че обвинение за картел има към „Лукойл България“ ЕООД, „Еко България“ ЕАД, „Шел България“ ЕАД, „ОМВ България“ ООД, „Нис Петрол“ ЕООД и „Петрол“ АД. През този месец се очаква открито заседание на КЗК, на което ще бъдат представени всички доказателства, а после се очаква окончателното решение. Ако се докаже и след евентуално обжалване пред съда, че веригите са се договаряли, санкцията за тях може да стигне до 10 на сто от оборота им, реализиран по време на предходната финансова година.
Като причина за готвената жалба бившият ни посланик в Русия Илиян Василев, който е част от инициативата, обясни, че през годините песимизмът е завладял като цяло хората и конкретно експертите в енергетиката. Затова и последната надежда е проблемът да бъде представен пред Европа.
Един барел петрол, струващ 50 долара, носи печалба от 30 долара като реализация на крайния продукт, твърдят от Инициативата "Справедливи цени на горивата". В подкрепа на твърденията, че в България нещата не се вършат по правилния начин, Василев извади и статистика, която отразява разликата в цената между суровия европейски петрол тип Brent и руския тип "Уралс" - за периода 2012 – 2016 година. По думите на Василев, след 2013 година има административни решения от страна на Руската федерация, с които се пренасочва по-качествения руски петрол към Азия. Става въпрос за т.нар. смес между по-тежкия западносибирски нефт и лек сибирски нефт. Василев заяви, че при тази смес отстъпката, давана спрямо цената на Brent-а, е по-малка. Отпреди три години обаче към „Лукойл Нефтохим“ течал петрол с по-високо количество сяра т.е. по некачествен петрол – заради административното решение на Русия. Тогава в Западна Европа имаше масово недоволство заради по-ниското качество на суровия петрол от Русия и предупреждения, че Москва ще загуби европейски пазари, заяви Василев.
Отново по думите на Василев при цената на входа нашата държавна администрация по традиция пресмятала 1 долар по-евтино, докато през по-голямата част от годината разликата в цената между "Уралс" и Brent е била около 4 долара – Brent-ът е бил по-скъп с толкова. Чрез т.нар. схеми за трансферно ценообразуване може да се намалява печалбата по официален път – когато няма печалба, не се плащат данъци, посочи бившият ни посланик в Русия. И добави – защо тогава „Лукойл“ направи инвестиция от 1,5 млрд. долара преди година и половина в инсталация за преработване на тежки остатъци в рафинерията в Бургас? Тази инсталация би трябвало да може да преработва нефт с високо съдържание на сяра.
За последните над 8 години рафинерията „Лукойл Нефтохим” в Бургас е отчела общо 55 милиарда лева приходи, без печалба. Веригата бензиностанции "Лукойл България" има 16 млрд. лв. приходи за последните 4 години и отново без печалба, казаха от Инициативата "Справедливи цени на горивата".
Илиян Василев обърна внимание и на цените на едро на горивата при изхода на „Лукойл Нефтохим“. Има нещо извън логиката, когато цената на едро на дизела при „Нефтохим“-а е 180 лева, а при Марешки – 173 лева, заключи бившият ни посланик в Русия. Бая майсторство трябва при обороти от милиарди да нямаш печалба, добави Василев, визирайки данни, че за последните четири години „Лукойл“ няма регистрирана официално печалба в България. Той беше категоричен – ниските данъци в България позволяват свръхпечалба. Затова Инициативата „Справедливи цени на горивата“ иска повишение на акциза за горива – за да се пълни държавната хазна, а не корпоративните. Това обаче може да стане само при строг контрол, който да не допусне поскъпване на горивата на дребно.
Като друга пречка за „нормална за българите цена“ беше посочена собствеността върху акцизните складове. Според последния секторен анализ на КЗК от 2011 година 80% от складовете са собственост на "Лукойл". Годишно губим до 1 млрд. лева от монопола в собствеността, казаха от НПО-то. Илиян Василев беше категоричен, че според техни данни един собственик контролира до 93-94% от тези складове. Когато няма шанс друг да внесе гориво на едро, за да го продаде на дребно, как да има конкурентни цени, попита риторично бившият ни посланик в Русия.
Според Васко Начев от Инициативата „Справедливи цени на горивата“ в световен мащаб в момента борбата била за т.нар. кисел нефт – черното злато с по-високо съдържание на сяра. Основни играчи, освен Русия, са Саудитска Арабия и Иран. Начев счита, че дори КЗК да накаже за картел някого, това няма да промени нещата, защото моделът на работа в България е проблем.