В производствения сектор у нас към момента търсенето на технически кадри – инженери, оператор-техници, е засилено. Очаква се секторът да последва IT сферата като тенденции и да се очертае голямо търсене за малко кадри, които ще вдигнат очакванията си за заплатите. Това коментираха Галина Попова, главен HR консултант, GI Group и Димо Попов, мениджър, GI Group пред Bloomberg TV Bulgaria.
Въпреки инвестициите в автоматизация липсата както на общи, така и на квалифицирани работници остава основно предизвикателство за българските производства, констатира доклад "Производство – глобални HR тенденции 2023 г.".
Възнагражденията в сектора на индустрията зависят от региона, в който е фирмата и заеманата позиция. „В момента наблюдаваме инженерни възнаграждения, който достигат възнаграждения в IT сферата“, каза Галина Попова.
Още: На опашката сме по повишение на заплатите в ЕС
Липсата на кадри в производствения сектор е значителна. „Поколението Z предпочита други сектори при избора на кариера, това се дължи на ниската информираност и нуждите на младото поколение“, смятат експертите от бранша.
Тенденциите в производствената индустрия са за продължаващ растеж на фона на липса на персонал и автоматизация на производството, каза Димо Попов. „Автоматизацията не е на ниво активности, а на ниво събиране на данни, комуникация с други системи и учене на самата автоматизирана система“, допълни той.
Попов подчерта, че производствата остават гръбнак на икономиката както в Европа, така и в България. „Тези тенденции са сходни в България. В трето тримесечие се наблюдава спад в производството, което може да предвещава рецесия при нас или при производствата на запад, тъй като нашето производство е силно зависимо от тези на запад, особено с това на Германия“, обясни той.
Средната заплата в България за пръв път премина невиждана досега граница