У нас около 60 хиляди младежи до 25-годишна възраст нито работят, нито учат. А 21 хиляди от тях и не търсят работа, защото не вярват, че ще намерят. Това показват последните данни на националната статистика.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
На прага на лятото хиляди млади хора стъпват за първи път на пазара на труда. След броени дни над 50 хиляди зрелостници напускат училище. Част от тях директно ще се влеят в пазара на труда. Веднага след това хиляди студенти ще получат дипломата за висше образование и ще търсят първата си работа.
В момента безработните младежи са 35420. За сравнение - през 2013-а броят им е бил 70 хиляди, а през миналата година - 37 хиляди, съобщава Нова телевизия.
Над 3,9 млн. от младежите в ЕС са без работа. Най-голям е броят им в Италия, Испания и Гърция, а най-малък – в Германия.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Профилът на младия безработен у нас е следният - в повечето случаи това е жена, без квалификация, със средно образование, живееща в по-големите градове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
В същото време обаче всеки десети кандидат отказва работа заради ниска заплата, показват данните на агенции за набиране на кадри. В много от случаите стартовата заплата, за която настояват, е 1000-1200 лева.
Нереалистичните очаквания на младите са удар и за бизнеса. Повече от половината от работодателите у нас не могат да намерят кадрите, от които имат нужда.