От днес всички фирми, които не използват софтуер по продажбите и са регистрирани по ДДС, трябва да използват нови касови апарати, предаде БНР.
Още: САЩ удариха със санкции руско-сръбската NIS AD Novi Sad, Вучич реагира
Още: КЗП нареди на мобилните оператори да не вдигат цените по съществуващи договори
Регистрираните по ДДС търговци трябва да издават касова бележки с QR код. Издаваните фискални бонове могат да бъдат сканирани чрез мобилно приложение, което веднага ще покаже дали покупката е отчетена при данъчните. Ако не е отчетена, има възможност за сигнал до НАП.
От днес трябваше и бензиностанциите да издават нов вид касови бележки с разбивка на цената. Това задължение обаче беше отложено за 1 октомври.
Промените са част от наредбата на Министерството на финансите, която беше обнародвана в „Държавен вестник“ на 29 март.
Още: САЩ въвеждат едни от най-строгите си досега санкции срещу руския петрол?
Юридическите лица без регистрация ще трябва да ги въведат до края на месец юни, а търговците, които използват софтуер за продажби - до края на септември.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без руски газ: Украйна ще увеличи собствения добив
Още: България e първа в ЕС по увеличение в цените на жилищата
Промените в наредбата основно произтичат от въведената в ЗДДС възможност при извършване на продажби на стоки или услуги чрез електронен магазин, фискалният бон, регистриращ продажбата, да се генерира в електронен вид и да се предостави на електронен адрес на получателя, без да се издава хартиен такъв.
С въвеждането на електронен фискален бон се цели облекчаване на дейността на икономическите оператори, извършващи търговска дейност в интернет.
Към наредбата имаше доста критики. Част от тях бяха от лекарския бранш, като от там недоволстваха, че е неприемливо лекарските кабинети да бъдат приравнени с търговски обекти.
Още: Пакистанските авиолинии отново летят до ЕС след четиригодишна забрана
Още: Строителството бележи ръст в края на 2024 г.
От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България предупредиха, че с този нов софтуер ще може да се проверява т. нар. складова наличност. В нея влизат електронните здравни досиета на българските граждани, което създава предпоставка за изтичане на лични данни.