Ние имаме една ефективна данъчна система, към която се стремят много други страни. Искаме да развалим нещо, което работи добре, понеже ни е омръзнало вече и искаме да го развалим? Няма логика. Това каза пред Нова телевизия председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Още: ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи към най-тежко засегнатите от снега райони
Още: Най-забавните търсения в eMAG през 2024: от „душ любител” до „мезонет за котки”
Той бе категоричен, че свалянето на ДДС в хотелиерството и ресторантьорството цели да се подкрепят най-засегнатите бизнеси. "Браншът пое ангажимент за увеличаване на възнагражденията с 30%. Минималният осигурителен доход се повишава от 610 лв. на 800 лв. Това ще компенсира между 1/3 е 1/2 от дупката на бюджета", допълни Велев.
На въпрос трябва ли да има отстъпки и за други сектори председателят на АИКБ заяви: "Не, за нас не трябва да има".
Велев обясни, че тези, които имат по-високи доходи, много по-малко потребяват от обществените услуги. По този начин се изразява и тази солидарност. Отделен въпрос е защита на ниските доходи, но това беше въпрос на социална политика, а не на данъчна. Ние не бихме подкрепяли развалянето на нещо добре работещо.
Още: За по-малко от година: спестявания общо за над 4 300 000 лв. с абонамент за eMAG Genius
Още: На дъното в ЕС сме по енергийна независимост
АИКБ повече от 10 години измерва дела на сивата икономика у нас. За този период тя се е свила с 15 процентни пункта - от 35% до малко над 20%, обясни още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
На въпрос какъв е рискът, ако се смени данъчната система, Велев коментира, че това може да доведе до укриване на данъци. Да се върнем към времената, когато по-богатите плащаха по-малко. Това ще забави икономическия растеж, добави той.