Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Васил Симов очаква много добра реколта от пшеницата

16 март 2022, 07:33 часа • 3935 прочитания

През март и април месец цената на зърното, царевицата и пшеницата са най-високи. Очаква се една много добра реколта през 2022 г. Такава прогноза направи председателят на Софийската стокова борса Васил Симов пред БНТ.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Цената на газа вдига цената на торовете и това ще повлияе на цената на зърното през следващата реколта, обясни той и добави, че ще има достатъчно торове за българското земеделие.

Симов поясни, че през декември и януари се почувства повишаване на цената на пшеницата. Към средата на февруари месец, когато започна войната в Украйна рязко цените дръпнаха нагоре – 330-340 долара на тон и цената отиде към 450-470 долара на тон, посочи експертът.

По думите му радващото за бизнеса е, че войната в Украйна дава шанс на българските търговци да изнесат голямо количество зърно. Предстоят добри дни за българските търговци, защото ще имат къде да пласират зърното си, а добрата новина е, че и държавата е заявила готовност да купува зърно, изтъкна Симов.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Той добави, че количество брашно в България има и ще има. Цената на брашното няма как да бъде тази, която била миналата година. Цената на брашното ще бъде доста по-висока за разлика от миналата година, но когато дойде новата реколта през юни, юли и август ще бъде много по-ниска, категоричен е Симов.

Пред Actualno.com от Министерството на земеделието и храните посочиха, че България не внася пшеница и зърно от Русия и Украйна, освен за посев - около 10 000 тона годишно.

Във връзка с цената на олиото, Симов заяви, че страната произвежда в пъти повече слънчоглед, но не може да се мерим с най-големия производител на слънчоглед – Украйна. Държавите, които са свикнали да внасят слънчоглед и да си правят олио, сега изпитват трудности. България не е зависима от слънчогледа в Русия или Украйна, а ни е напълно достатъчен да задоволи пазара ни и да има и за износ, посочи Симов.

В света ще има недостиг на слънчоглед и цената ще бъде висока. Ние проблем с олиото нямаме, а новата реколта засега се очертава да е добра. Тепърва се сее царевицата и слънчогледа и реколтата отново да е добра, надява се Симов.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Той посъветва хората да си купуват по една бутилка олио, а не по десет, защото така работят в тактиката и ползата на продавачите. Това, което може да спре цените на олиото, е по-слабото търсене. Няма недостиг на олио, има олио по магазините, но просто трябва да се купува в по-малки количества, призова Симов.

Още: Правителството отпуска 1,1 млрд. лв. за допълване на резерва от зърно. Няма забрана за износ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес