"За осъществяване на пълна либерализация на електроенергийния пазар е необходимо постепенно отпадане на регулираната цена на електроенергията за битовите потребители". Това е записано като един от основните изводи в Годишния доклад за националната сигурност'2018.
Зад това изречение се крие всъщност препоръката всички потребители де факто да плащат по-скъп ток, като излязат на свободния пазар - там, където за последно се развихри скандала със скъпия ток за бизнеса и перманентните обвинения в спекулативна игра с цел вдигане на цените. Освен това е публична тайна, че в момента чрез регулирания пазар цената за битовите потребители т.е. за домакинствата се поддържа по-ниска, отколкото би била при излизане на свободния пазар. А съвсем наскоро председателят на КЕВР Иван Иванов подчерта, че прогнозната цена за свободния пазар се завишава, за да може по-плавно да бъде завършена либерализацията.
Има и отделно предупреждение, че с продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ трябва да се внимава - новият собственик следва да има достатъчно опит, тъй като ЧЕЗ покрива над 40% от потребителите в България.
В доклада е записано и друго - че трябва да реализираме АЕЦ "Белене". Коментирано е, че НЕК има задължения към държавния бюджет в размер на 1,177 млрд. лв. заради загубата на делото срещу "Атомстройекспорт". А ако проектът се провали и оборудването няма как да се използва, това значи загуба от приблизително 3 млрд. лева и фалит на НЕК, пише в доклада. Набляга се и, че трябва да бъде написана нова енергийна стратегия до 2030 година, с хоризонт до 2050 година и интегриран национален план в областта на енергетиката и климата до 2030 година, с хоризонт до 2050 година.
Каква опасност е записана в доклада заради "Турски поток" - научете в Expert.bg.