Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) е българският университет с най-висока институционална акредитация – 9.80. Председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) проф. д-р Елиза Стефанова официално връчи Свидетелство за институционална акредитация на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров. Оценката на НАОА е валидна до 14.12.2029 г., съобщиха от университета.
Атестат за качество
Институционалната акредитация заедно с рейтинга на висшите училища е най-важният атестат за качеството на образование в съответното висше училище.
Още: Управителят на БНБ стана Доктор хонорис кауза на УНСС
"Това Свидетелство е изключително важно за нас. То е резултат от задълбочен анализ на изключително много количествени и качествени критерии и наистина показва, че ние сме добри в предлагането на качествено образование“, не скри гордостта си от високата институционална оценка ректорът на УНСС.
Председателят на НАОА проф. д-р Елиза Стефанова обясни, че институционалната акредитация показва качеството, което предлага съответното висше училище на студентите. Това е оценка не само на обучителния процес, а на всичко, което самата институция предлага от момента на започване на обучението до дипломирането. „Процесът в началото на адаптация понякога е труден и трябва специална менторска подкрепа. На по-късен етап става важно какви възможности за кариерна ориентация се предлагат, какви са връзките с бизнеса, как се привличат специалисти от практиката и от държавните предприятия в процеса на обсъждане на учебните планове и програми за съответните специалности. Всичко това трябва да бъде интегрирано в процеса на обучение. Самата среда, в която се развива студентът, също трябва да е на достатъчно високо ниво. Трябва да сме сигурни, че са създадени условия той да придобие най-доброто образование, за да може в последствие да се реализира на пазара на труда“, каза проф. д-р Елиза Стефанова и допълни, че провежданата политика на Университета е важна, но от изключително значение е и самият процес по реализация на политиката, който трябва да бъде контролиран от висшето училище и да се надгражда и усъвършенства.
„Институционалната акредитация е важна, защото разглежда процеса на обучение като една система“, обясни проф. Стефанова.
На срещата в УНСС заедно с проф. Елиза Стефанова присъства и проф. д-р Галина Младенова, председател на Постоянната комисия по стопански науки и управление към НАОА. От страна на УНСС заедно с ректора проф. д-р Димитър Димитров участваха проф. д-р Матилда Александрова, в.и.д зам.-ректор по учебната дейност и председател на Комисията по акредитация, доц. д-р Елена Симеонова, главен секретар по акредитация, г-жа Гергана Кирилова, директор на дирекция „Кабинет на ректора“ и доц. д-р Росен Кирилов, в.и.д. зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност.
Още: Говори образователният министър: Какви заплати взимат завършилите УНСС?
"Оценката на УНСС е 9.80 и всъщност в момента това е най-високата оценка за институционалната акредитация на висше училище. Разглеждаме този резултат като оценка на дейността на Университета в цялост. Открихме много добра връзка между отделните дейности. Може би едно от важните неща е, че УНСС е много силен в своите професионални направления и не допуска разфокусиране в неприсъщи сфери. Може би точно това фокусиране, което се наблюдава при вас, помага на Университета. Самото ръководство на УНСС с натрупания опит във всички тези направления с годините е разработило достатъчно добри политики, които се опитва да следва последователно. Това дава резултат. Поздравления!“.
Ректорът проф. Димитър Димитров благодари на всички, които са работили усърдно по събиране на първичните данни и изготвянето на доклада-самооценка за институционална акредитация (приет с Решение на АС №8/27-29.01.2022 г. и внесен в НАОА на 21 декември 2022 г.) – членовете на Комисията по акредитация, членовете на работните групи. Специални благодарности изказа на проф. д-р Матилда Александрова за вещото ръководство и координация на цялостния процес по акредитация на качеството, на главния секретар по акредитацията (към момента на изготвяне на доклада-самооценка) и председателя на Комисията по акредитация.