Успокоението на цените, което се наблюдава през последните два месеца, до голяма степен е за сметка на търговските маржове, но каквито и усилия да полагат за намаляване на инфлацията търговците на дребно, в крайна сметка техните възможности са ограничени. Това заяви Николай Вълканов от Сдружение за модерна търговия пред Bloomberg TV Bulgaria.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
"Има координиран, масивен натиск от целия държавен апарат върху търговците с цел да се понижи инфлацията в страната, без да има разбирането, че тази инфлация е продукт на много сложни и комплексни причини и тя не е изолирано явление. Как можем изобщо да търсим отговор на въпроса могат ли да се понижат цените по веригата на доставка при положение, че постоянно се обсъжда забраната за износ на зърно до трети страни, забраната за износ на мляко, очевидно имаме проблем с доставките на плодове и зеленчуци“, коментира Вълканов.
Още: Търговските вериги: Служебният кабинет ни е взел на мушка
Той отбеляза, че високите цени на енергията и липсата на работна ръка затрудняват производството на оранжерийни плодове и зеленчуци. "Вносът е затруднен, защото проверките се бавят по границите с дни, например“, посочи Вълканов.
"Ако твърдим, че има проблем, трябва да се види има и проблем и къде точно по веригата е този проблем. В момента фокусът е изцяло върху крайния търговец, само че назад по веригата може да има и други проблеми“.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Според Вълканов в момента бизнес средата у нас не се подобрява, а пример за това е конкретна намеса на свободния пазар и случващото се по отношение на целта на страната за членство в еврозоната: "С такъв тип брутални практики и намеси няма как да убедим когото и да било, че тук има пазарна икономика“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Той направи прогноза и накъде ще се движат цените на основни хранителни стоки. Възможно е да има поевтиняване при млечните продукти, но не и при червените меса. "Когато има периоди на много рязко покачване на цените на фуражите, производителите започват да намаляват стадата. Това създава свръхпредлагане, потиска цените надолу до момента, в който месото се изкупи, свърши, стадата вече са намалели, производството е по-малко а възстановяването на стадата отнема между шест месеца и две години. Напълно обективно би било да се очаква поскъпване при червените меса“, обясни Вълканов.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни