Българското правителство няма никаква опция за участие в тази сделка и това, смятам, се доказа по безспорен начин. Това каза енергийният министър Теменужка Петкова относно сделката за ЧЕЗ, визирайки приетата преди над десетилетие стратегия за приватизация специално на електроразпределителните дружества – още по времето на управлението на Симеон Сакскобургготски (2003 година). Тя напомни, че най-общо казано в стратегията пише, че държавата не е добър стопанин и ако остане стопанин на ЕРП-тата, ще се попречи на либерализацията на енергийния пазар и посочи, че тогава ГЕРБ още не е съществувала като партия.
Същевременно Петкова използва думите "за съжаление" що се отнася до невъзможността, според нея, на българската държава да участва в сделката за ЧЕЗ. Причината – заради натиска за национализация. Сега излизаме и казваме, че това, което е приоритет през 2003-2004 година, сега не е приоритет – нали разбирате как изглеждаме в очите на околните, добави министърът на енергетиката. Затова и според нея Бойко Борисов не е имал друга възможност да реагира – с опит да включи държавата в сделката, при ескалацията на напрежението.
Вие си подадохте оставката в момента, в който сделката беше обявена, без някой да ви я е искал, напомни в отговор червеният депутат Жельо Бойчев, който обяви, че няма да приеме, че е възможно българската държава да няма никаква информация за готвената сделка за ЧЕЗ.
Мисля, че за всички стана ясно каква е причината да подам оставка – тъй като предстоят процедури по одобрение на сделката в България, си представям какъв поток от упреци щеше да има иначе към мен, коментира Петкова.
Нови въпроси към Върбакова
Не ми е известно съпругът ми да познава Бойко Борисов и да се е срещал с него, каза Гинка Върбакова в отговор на въпрос, поставен ѝ от депутата от БСП Елена Йончева. Не съм искал да познавам политици – затова не ме познавате, затова никой не знае за мен, уточни Върбакова.
Не съм работила с КТБ, нямам кредит от 52 млн. лева от нея, завърши Върбакова с разкритията за себе си.