"3644 земеделски стопани, които досега попадаха в обхвата на необлагодетелствани райони, но които отпаднаха с предефинирането, първо ще получат компенсаторно плащане отново в размер на 25 евро на хектар, без ограниченията, които бяха за нивата на плащания според размера на декарите.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Това обяви на извънреден брифинг в МС министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.
Земеделският производител Красимир Кунчев представил пакет от 6 мерки още на 13 март, които в условия на коронавирус трябва да се вземат, за да не се допусне продоволствена криза в страната.
Предложението е да се подпомогнат земеделските производители на зеленчуци на базата на доходите им, не на базата на декари.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Малките производители по този начин, ще имат интерес да издават фактури, за да могат да получат помощи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Министър Танева заяви, очаква допълнителната подкрепа да бъде финализирана с решение на ЕК.
"Добрата новина е, че ЕП завчера гласува в Комисията по земеделието включването на това плащане като възможно и за предходния период, който е една плюс една година", посочи министър Танева.
Тя поясни, че това е инициатива на България, която благодарение на всичките ни депутати в ЕП успя да мине на комисия вчера. "Искам да изкажа благодарност на европейските депутати и събраната подкрепа. Това касае 3644 стопани, които бяха в стария обхват на необлагодетелстваните район", коментира министърът.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
За разлика от други страни, в България няма изхвърлена земеделска продукция заради извънредното положение и ограниченията, свързани с пандемията от COVID-19, обяви Танева.
Тя обясни този факт с добрата комуникация между търговските вериги и земеделците. „Някои от тях ми казаха, а и една верига потвърди, че са получили SMS-и, с които търговците ги питат готови ли са с продукцията, за да я изкупят“, каза Танева.
По думите й, има активна комуникация и добронамереност между двете страни. Министърът уточни, че срокът на Постановлението, с което хипермаркетите трябва да изкупуват продукция от регионални производители, е 14-дневен, но ще им бъде даден допълнителен срок от още 2 седмици.
Танева съобщи още, че двете асоциации на млекопреработвателите имат също активна комуникация с търговските вериги. Подготвя ске редакция по точката в Постановлението, според която 90% от асортимента на млечните продукти в големите магазини трябва да е от регионални производители и от 100% българско сурово мляко. Тя трябва да бъде направена така, че да удовлетворява и двете страни.
Много е важно да защитим производителите на сурово мляко, защото в Европа вече започна криза. Те са малки производители и не е по техните сили да се защитят сами, посочи Танева. И обясни, че за тази дейност 2 години трябва само да влагаш пари преди да започнеш да получаваш продукция. И ако фермите прекратят дейността си заради кризата, възстановяването ще е изключително трудно.
Надявам се да бъде успешна комуникацията, защото целта е да има максимален достъп на бг продукти по всички канали, каза още Танева.
Тя съобщи, че от данни на животновъдите, съобщени по време на Консултативния съвет, станало ясно, че благодарение на взетите мерки, има двойно повече заклани български агнета за Великден спрямо същия период на миналата година. Остават още 20% животни за реализация, които ще бъдат пласирани по Гергьовден. За дефицит не може да се говори, ние сме отворен пазар, посочи Танева.