Емигрантските трансфери към България ще намалеят с 37% през тази година до общата сума от 600 млн. долара (531 млн. евро). Това става ясно от най-новия доклад на Световната банка за паричните трансфери на мигранти по света. Според изчисленията на институцията, парите, които изпращат българите зад граница у нас, ще намалеят с 355 млн. долара спрямо предходната 2020 година, когато сумата възлизаше на 955 млн. долара. Така парите от чужбина ще се равняват на едва 0.8% от брутния вътрешен продукт на България през настоящата година.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Вчера Българската народна банка публикува данните за емигрантски трансфери за първите девет месеца на настоящата година, като сумата възлиза на близо 125 млн. евро, което е спад от малко над 60% спрямо миналата година. Традиционно данните на различните институции по света се разминават поради разлики в използваната методология и трудното проследяване на всички парични трансфери в глобалния свят.
На фона на България, данните на Световната банка показват, че най-висока номинална сума от емигрантски преводи сред развиващите се държави от региона на Европа и Централна Азия ще получи Украйна – цели 16.3 млрд. долара, следвана от Русия (10.4 млрд. долара), Румъния (8 млрд. долара или 2.3% от БВП на страната), Узбекистан (7.6 млрд. долара) и Сърбия (4.5 млрд. долара или 7.3% от БВП на страната).
Емигрантските трансфери към Република Северна Македония ще достигнат 435 млн. долара или 3.1% от БВП на страната, към Гърция сумата ще бъде 651 млн. долара или 0.3% от БВП на страната, а към Турция трансферите ще достигнат 680 млн. долара или 0.1% от БВП на страната.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Като дял от БВП, Таджикистан заема лидерската позиция сред развиващите се държави в Европа и Централна Азия с 30.1%, следвана от Киргизстан (27.8%), Косово (16.7%), Молдова (15.2%), Грузия (12.3%), Узбекистан (11.6%), Черна гора (11.4%), Албания (10.5%), Босна и Херцеговина (9.2%) и Армения (9%).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
България попада два пъти в топ 5 за най-скъпи коридори за превод на парични суми в Европа, сочи докладът на Световната банка. Преводът на пари от Турция към България върви с най-високи трансакционни разходи, а на четвърто място по най-високи разходи се нареждат преводите от Великобритания към България. Най-евтините преводи са от Русия към Грузия.
Общата сума на всички емигрантски трансфери по света ще достигне 751.2 млрд. долара през 2021 година, сочат изчисленията на Световната банка. Сумата нараства с около 45 млрд. долара спрямо предходната 2020 година.
Страните с ниски и средни доходи ще получат 589.4 млрд. долара под формата на емигрантски трансфери.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Най-голямата сума през 2021 година ще отиде традиционно в Индия и Китай, преводи от съответно 87 млрд. долара и 53 млрд. долара. Мексико допълва челната тройка с парични преводи за 52.7 млрд. долара.
Държава като Германия ще получи емигрантски трансфери за 19.6 млрд. долара през тази година или 0.6% от БВП на страната.