Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стоян Мавродиев: Пенсионните фондове са по-добре контролирани от банките

10 януари 2015, 18:00 часа • 27906 прочитания

През 2014 година пенсионните фондове са проверени около 7400 пъти - дистанционно и на място. Това каза Стоян Мавродиев, председател на Комисията за финансов надзор (КФН), в разговор с Илиана Беновска в ефира на „Радио К2“.

Пенсионните дружества са точно десет, всяко от тях управлява по няколко пенсионни фонда, по закон може по три максимум.

"Дистанционна проверка означава проверка по документи на определени конкретни трансакции, факти и обстоятелства, които интересуват нашите колеги от управление „Осигурителен надзор“, извършващи надзора. Има 13 проверки на място във всяко едно от дружествата, т.е. наши служители са били в офисите на дружествата физически, в рамките на тези 13 проверки месеци наред“, заяви председателят на КФН.

Мавродиев категорично не е съгласен, че липсва надзор над частните пенсионни фондове. Според него надзорът над тях е изключително тежък и сериозен, даже е по-сериозен от този върху банките. Шефът на КФН призна, че са налагани глоби заради "нарушения на режима за сделки със свързани лица". Имало и констатирани нарушения, извън законовите параметри, касаещи сделки със свързани лица, които също били санкционирани. Той обясни, че в момента не разполага със статистика, за да каже кои са тези пенсионно-осигурителни дружества. Всичко това е обявено в отчетите на КФН пред Народното събрание, качено и на сайта на КФН, допълни Мавродиев.

Общо пенсионните фондове са глобени с 200 хил. лева през миналата година.

"Има двоен контрол, както от КФН, така и от страна на банките попечители", каза Мавродиев.

Според председателя на КФН говоренето и сравняването между капиталовия стълб, т.е. частните пенсионни фондове, и между НОИ просто няма как да бъде правено, това са две съвсем различни системи и съответно опитите за аналогия между двете са безкрайно неправилни и неточни.

"В частните пенсионни фондове всички ние внасяме своите осигуровки, които се съхраняват в индивидуални сметки и съответно се инвестират във фондовете с цел доходност. Докато първият стълб, НОИ, на практика получава средства от държавата с цел да извършва пенсионни плащания към пенсионираните вече български граждани, т.е. там няма индивидуални сметки, няма управление на средства по начина, по който се прави във втория и третия стълб, съответно прилика между двата модела няма и няма да се правят съпоставки“, коментира Стоян Мавродиев.

Попитан дали не е нарушение на закон, че бивш служител на КФН - Пирин Христов, работи в пенсионен фонд "Утре", който окончателно трябва да получи разрешение за дейност на 15 януари тази година, Мавродиев отвърна, че не е специалист по трудово право, за да отговори. Той каза, че Пирин Христов не е бил част от ръководния състав, а редови експерт и едва ли би могъл да нанесе проблеми на КФН или на финансовата стабилност. Пирин Христов е заемал поста началник отдел "Оперативен контрол”, управление “Осигурителен надзор”, КФН.

Стоян Мавродиев разсея слуховете, че КФН трябва да провери случая с „KPMG - България“, тъй като това е в правомощията на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. КФН и КПНРО са две независими институции, избирани от Народното събрание и отчитащи се пред него, уточни той.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес