Постепенно расте броят на желаещите да закупят осигурителен стаж, коментира пред Euronews Bulgaria Любомира Язаджиева, директор на дирекция „Пенсии“ към НОИ.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
“Всяка година лицата, които се възползват, стават малко повече, както и расте сумата, която внасят, понеже расте и базата на основа, на която се изчисляват вноските за купуването на стаж". Ръстът, донякъде, се дължи на сивата икономика през 90-те години. Лицата, които са работили без внасяне на осигуровки, без договор не са натрупали необходимия осигурителен стаж и наближавайки пенсионна възраст, е необходимо да купят.
Над 31 млн. лв. са внесените пари за закупуване на стаж за цялата минала година. От възможността са се възползвали 8300 лица. Внесени са с 6 млн. лв. повече спрямо по-миналата година. Директорката отбелязва, че последното тримесечие на годината е с най-голямата активност, тъй като в началото на всяка календарна година се повишава минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица и затова хората бързат да си платят стажа преди това увеличение.
Възможностите за закупуване на стаж за пенсия са две
Още: Започва изплащането на пенсиите, но и с тях промени, касаещи пенсионерите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Едната е да закупят периодите си на обучение тези, които имат висше, полувисше или имат докторска степен - те могат да внесат вноски за периода на обучение. Условието е да не са работили през това време. Другата възможност – когато се изчисли стажът на лицето, се изчислява и колко не му достига, но там не могат да бъдат внесени вноски за период по-дълъг от 5 години. Това е таванът за недостигащ стаж, докато за образование може да се внесе и за по-дълъг период, ако лицето е учило повече, каза Язаджиева.
Колко стаж е изгодно да закупим
Сумата за недостигащ стаж трябва да се внесе наведнъж за разлика от вноската за обучение, която може да се прави на части. Язаджиева информира, че тези, които имат възможност да закупят периоди за образование, могат да го направят поетапно и според стажа си, който натрупват в момента, да си допълват.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Тя съветва да се работи "на светло", както и да има сключен договор. Освен това е важно осигуряват лицата да се осигуряват на своя реален доход, "не част от възнаграждението да го получават под масата". Колкото повече човек работи, на колкото по-висок доход се осигурява и колкото повече стаж натрупа, е по-добре за неговата пенсия. Можем да проследим дали ни осигуряват вярно и редовно на сайта на НОИ и НАП.
От 1 юли предстои голямото преизчисляване на пенсиите като според швейцарското правило трябва да се увеличат с 11%. Оттогава ще има и промени във вдовишките добавки – пенсиите, които пенсионерите получават от пенсиите на починалия съпруг – от 26% стават на 30. Язаджиева каза, че са готови за тази промяна.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Ето кога започва изплащането на пенсиите за януари
Пенсиите в България: задава се един голям проблем