След като от АИКБ обясниха, че ако не се заплаща първият ден от болничния на работника ще се преборят нарастналите фалшиви болнични, с които се източва и държавата, те започнаха да се аргументират. Вече стана ясно, че предложението, което управляващата коалиция, смята да внесе като поправка в закона за бюджета на ДОО преди второ четене, е дощло именно от АИКБ.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Два са основните им аргументи: статистиката и "период на изчакване" на включване в изплащането на болничните от работодателя - практика в други европейски държави.
Статистиката вече показа, че основното увеличение на болничните листове не е в 3-дневните отсъствия на работника, а в при тези за над 8 дни и до 3 месеца. Освен това от 2012 г. до 2018г. ръстът на болничните не е двоен, както заявиха от АИКБ, а е с 2,5 млн. , а не с 10 млн. Това може да се провери в публичните регистри на НОИ. За това сигнализираха и от синдикатите.
"Установихме, че това(злоупотребите с болнични листове) не е български феномен, затова в повечето европейски страни се въвежда период на изчакване за обезщетение на временна нетрудоспособност", каза Добрин Иванов, директор на АИКБ ,пред БНТ.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Този аргумент обаче беше разбит от Ваня Григорова КТ Подкрепа, която с графики и таблици заяви следното:"Период на изчакване не означава, че човек не получава никакви плащания, а означава, че Осигурителният институт не се включва в началото на болестта, а тя се покрива от работодателя. И тези практики, които бяха описани от АИКБ, и бяха публикувани още в средата на септември, не са коректни меко казано. Само 5 са държавите, в които работодателят не се включва от самото начало: Ирландия, Португалия, Кипър, Естония и Латвия. Като Кипър е офшорна зона, а в Естония и Латвия след първоначалния период, в който работодателят не плаща той започва да плаща на болния, а не Осигурителния институт."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Колко от дните в болничен се покриват от работодателите в отделните държави? продължи Манолова. Само в Ирландия, Португалия и Кипър не се плащат нито един ден от болничния лист на работника, продължи тя. България е в групата от държави, заедно с Гърция, Франция, Малта и Литва, в които в момента работодателите плащат най-малко - 2-3 дни от болничния на работника. От 5-10 дни плащат в Естония, Латвия, Финландия и Словакия. От 11 - 15 дни плащат работодателите в Испания,Чехия, Швейцария и Унгария. Но в над 11 държави в ЕС работодателите плащат над 30 дни от болничните на работника.
"Това са абсолютно неверни данни", атакува директорът на АИКБ Добрин Иванов и показа "верните числа" от НОИ. Той представи смесена графика с нивото на заетите лица и броят на болничните. Анализът му беше следният: "При почти един и същ брой заети лица, болничните дни на ползвателите на болнични листи се увеличават двойно". "Нашите данни са данни на Европейската агенция за обмен на осигурителна информация и показват, че в 19 от общо 28 страни има период на изчакване и това са абсолютно всички южни страни, сред които Франция, Италия и прочие.", допълни той.
Спорът за статистиката може да бъде спрян с проста проверка. Сайтът на НОИ е публичен, нека всеки провери за 2018г. дали болничните листа , които са изплатени, са 14,5 или 17, 5 и така да си направят сметка на чия статистика да вярват, призова Манолова. Иванов се съгласи. Направете го!
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС