Очакваме до края на месец октомври да бъде подписан договор за инженеринг между "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ – ЕАД и консорциум между корейската Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън и американската "Уестингхаус”. Това обяви министърът на енергетиката Владимир Малинов след среща с изпълнителния директор и президент на корейската компания Юн Йънг Джун, съобщиха от министерството на енергетиката.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Съгласно решение на Народното събрание от 23 февруари 2024 г., бе възложено да се проведат преговори между „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ – ЕАД и Hyundai Engineering & Construction Co за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на ядрена централа на одобрената площадка в Козлодуй, с технология АР1000.
Министър Малинов и г-н Юн Йънг Джун се обединиха около това, че двете страни ще положат всички усилия именно в България да бъде изграден първият в Европа реактор от типа AP 1000. „Проектът за изграждане на 7-ми и 8-ми блок в ядрената централа „Козлодуй“ е стратегически за България и Европа за постигане на нисковъглеродна икономика. Основна цел за българското правителство е да ускори реализацията на проекта като през настоящата година е ключово да се съсредоточим върху проектирането, структурирането на финансирането и бизнес модела“, подчерта министър Малинов по време на срещата с ръководството на Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън.
Още: Малинов очаква догодина да стартира реализацията на 7-и и 8-и блок в АЕЦ "Козлодуй"
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Финансирането
В рамките на първия ден от посещението си в Сеул енергийният министър Владимир Малинов разговаря и с председателя и изпълнителен директор на една от водещите държавни банки - Корейската Ексим Банк г-н Хи Сунг Юн. Като официална агенция за експортно кредитиране тя предоставя цялостни експортни кредити и гаранционни програми за подпомагане на корейските предприятия при осъществяване на задграничен бизнес.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
"За българската страна остава от ключово значение въпросът по осигуряване на финансирането за реализация на проекта за изграждане на нови ядрени мощности в АЕЦ „Козлодуй“, каза Малинов. Съгласно решението на Народното събрание от 18.12.2023 г., в срок до 30.07.2025 г. следва да завършат преговорите за осигуряване на външно финансиране с финансиращи институции за изграждане на нови ядрени мощности. "Стремим се да постигнем оптимален микс за осигуряване на финансиране както от корейски, така и от американски институции“, допълни още той.
Още: Южнокорейски гигант е одобрен да строи VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй"
Още: Инвестициите на германските компании у нас са 4,4 млрд. евро
Още: Инвестициите в нисковъглеродна енергия поставиха рекорд през 2024 г.
Малинов припомни, че след посещението му в САЩ през месец май тази година от страна на Експортно-импортната банка на Съединените американски щати (EXIM Bank) е получено писмо за намерение за финансиране с над 8 млрд. долара за реализацията на проекта. От страна на Корейската Ексим Банк бе поет ангажимент да ускорят максимално издаването на писмо за намерение за финансиране на корейското участие в проекта и документът да бъде получен в рамките на месец септември.