Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СРС сочи към търговия с влияние на Румен Овчаров

04 февруари 2013, 13:11 часа • 14449 прочитания

Председателят на антикорупционната комисия към Народното събрание и лидер на РЗС Яне Янев публично опвести разсекретени телефонни разговори, които подсказват, но не са твърдо доказателство, за търговия с влияние от страна на бившия министър на енергетиката Румен Овчаров.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Подслушването на разговорите е станало по искане на Софийска градска прокуратура и е свързано с делото срещу бившия шеф на „Топлофикация София” Валентин Димитров, по-известен с прякора си Вальо Топлото.

В разговорите става въпрос за лобиста Красимир Георгиев, за когото Националната следствена служба подозира, че има тесни връзки с Овчаров и със Сергей Станишев и че от името на бившия енергиен министър е намесен по недостам ясни параметри в големи български проекти. Разговорите са водени през 2006 година и засягат незаконни доставки на гориво от Русия, защото от 1 януари 2007 г. ЕК на практика забранява да се внася от Русия повече от 20% от доставките на ядрено гориво, уточни Янев.

Всъщност в справката от Националната следствена служба се посочва, че анализът на придобитата от подслушването информация налага извода, че ежедневната дейност на Красимир Георгиев е свързана с реализация на негови лични икономически интереси, които могат да бъдат групирани в няколко области – приватизацията на „Булгартабак” и фирмите, включени в холдинга; ядрената енергетика, строителство на АЕЦ „Белене”, доставка на гориво за АЕЦ „Козлодуй”; договори за автомагистрала „Тракия; договор за петролопровода Бургас – Александруполис; договор между България и Газпром; „Топлофикация – София”, пише Агенция „Фокус”.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Янев прочете част от справката: „Предмет на обсъжданията е възможността още преди началото на 2007 г., паралелно с прекия договор за строителство на АЕЦ „Белене”, да бъде сключен и договор за доставка на горива за атомната електроцентрала. Целта е доставката да бъде поверена на руска фирма. От разговорите е ясно, че тези въпроси са обсъждани и съгласувани с Румен Овчаров. В разговор с Виталий - Красимир Георгиев му казва да изчака датата 20 октомври, последната среща на върха на ЕС, след което той ще активира министъра по някакъв начин да предприеме действия, които да допринесат за одобрението”.

Янев продължи да чете документа: „В друг разговор от 26 октомври 2006 г. с Виталий Красимир Георгиев уточнява, че предния ден е имал срещи с Румен Овчаров, който е помолил да съгласуват предварително проект за меморандум, тъй като му предстои среща с премиера, на която би искал да уточни коя позиция отпада и коя е договорена. Георгиев уточнява – по принцип двама души ще решават – Станишев и Овчаров. Георгиев споделя информация, която е държавна тайна – прието е решение, на 31-и обявяват "Атомстройекспорт" за победител в търга за АЕЦ „Белене”.

От справката става ясно и, че Георгиев се разбира с Виталий да изпрати предварителен договор, който Красимир Георгиев да предостави на Овчаров. По-късно Георгиев разговаря "с Антон" и според справката лобистът казва, че е разговарял с министъра и са се уговорили да се подпише отделен договор за Белене "изхождайки от това, че след 1 януари ще бъдат наложени правилата на ЕС, ние ще загубим възможността да вземаме ядрени материали от Русия". Уговарят се с Антон да уведоми Шматко (бел. ред. - бившият руски министър на енергетиката), че договорът ще бъде отделен и те да не възразяват".

Янев се оплака, че вчера и днес е получил закани и анонимни обаждания. Уважавани от мен магистрати ми се обадиха да ми кажат, че това, което правя днес би могло да предизвика Конституционния съд да спре дейността на комисията, разказа той и обеща още днес, че ще сезира компетентните институции по отношение на заплахите, предаде БГНЕС. "Тези прокурори, които ще кажа на главния прокурор Сотир Цацаров в хода на досъдебните производства са извършили такива действия и трябва да бъдат наказани. В близките дни ще поискам среща с главния прокурор и на излизане от тази среща ще кажа имената. Един от прокурорите, за които ще сезирам главния прокурор е замесен и в друго дело, което стигна до Брюксел", заяви той.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Според Яне Янев в изнесената от него самия днес информация има данни за извършени тежки престъпления и би следвало главният прокурор да възобнови тези дела. "Престъпленията са няколко. Става въпрос за класически тип търговия с влияние един министър е предоставил възможно цялата държава да бъде задкулисно управлявана от Красимир Георгиев "Фронтиера", той води всички преговори и уточнява текстове по меморандуми и ако това не е търговия с влияние не знам друго какво може да бъде", коментира Янев. Според него има престъпления свързани с документна измама. Попълнени документи с невярно съдържание, за да може определени лица да реализират големи комисионни.

Редактор: Ивайло Петров

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес