Възложителят на обществена поръчка ще може да преценява дали кандидат, който е извършил нарушение или престъпление, може да бъде допуснат до участие в процедурата. Това гласи нов текст в Закона за обществените поръчки, приет на второ четене от Народното събрание.
Новият текст, който е в раздел "Доказване на надеждност", предвижда възложителят - най-често чиновници в институциите, да преценяват дали степента на изброени в списък нарушения и престъпления и предоставени доказателства са достатъчни основания за допускането на даден кандидат в обществена поръчка. Сред нарушенията и престъпленията са участие в организирана престъпна група, подкуп, престъпление против финансовата, данъчната или осигурителната система, включително изпиране на пари, престъпление против стопанството, престъпление против собствеността, престъпление, има задължения по смисъла на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс към държавата и/или към община и аналогични задължения за данъци или вноски за социалното осигуряване съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен, освен ако е допуснато разсрочване, отсрочване или обезпечение на задълженията; видът и размерът на задълженията следва да са установени с влязъл в сила акт на компетентен орган или да са доказани от възложителя с подходящи средства. При наличие на някое от изброените нарушения или престъпления кандидатът има право да представи доказателства, че е предприел мерки, които гарантират неговата надеждност, въпреки наличието на съответното основание за отстраняване.
Според "Патриотичния фронт" този текст е покана за корупция. Депутатът на "Патриотите" Димитър Байрактаров дори го нарече "Добър ден, корупция". Чиновникът ще става съд и прокуратура, обоснова се той, като посочи, е може кандидатът да каже, че плаща разсрочено задължения, но това не означава, че ги е платил или ще ги плати. Уж антикорупционен закон ще правим, а с такива текстове допускаме корупцията, аргументира се той.
Текстът влезе по предложение на вицепремиера Томислав Дончев.