Шведското правителство заяви, че е одобрило два морски вятърни парка край западното крайбрежие на страната с общо около 100 турбини, като същевременно подчерта, че не се отказва от ядрената енергия.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Очаква се двата парка да допринесат за 6,5 тераватчаса, когато бъдат завършени, което според правителството ще отнеме от 7 до 10 години, предаде АФП.
Шведската държавна енергийна компания Vattenfall получи разрешение за парка "Kattegatt Syd" с планирани 80 турбини, а компанията за възобновяема енергия OX2 получи разрешение за парка "Galene" с 21 турбини.
"Тези два парка в морето са приблизително равностойни на една атомна електроцентрала с нормални размери", заяви на пресконференция министър-председателят Улф Кристерсон.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
В същото време Кристерсон подчерта, че ядрената енергия е част от правителствената стратегия за разширяване на производството на "енергия без изкопаеми" в Швеция и отбеляза, че парламентът е на път да промени целта си от 100% "възобновяема" енергия на 100% "енергия без изкопаеми".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Скандинавската страна гласува на необвързващ референдум през 1980 г. за постепенно премахване на ядрената енергия. Оттогава Швеция е затворила 6 от своите 12 реактора, а останалите, в 3 атомни електроцентрали, произвеждат около 30% от използваната в страната електроенергия в момента.
Но Швеция се бори да намери жизнеспособни алтернативни енергийни източници, които да заменят ядрената енергия, като възобновяемите енергийни източници все още не са в състояние да задоволят напълно нуждите ѝ.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)