"Големи надежди са били залагани върху големи проекти в България - трябва да спрем с подобни проекти, които осигуряват огромно количество само от един доставчик. Трябва да се промени начина на работа и да се работи върху малките проекти, интерконекторите", отговори Марош Шефчович, заместник-председател на Европейската комисия, отговорен за енергийния съюз, на въпроси, зададени от Илияна Йотова и Сергей Станишев за възможността от газов хъб в България. Това съобщиха от пресофиса на Йотова.
Българските евродепутати социалисти питаха Шефчович за резултатите от срещата в София и бъдещето на енергийната сигурност на България. Комисарят изрази загриженост за ситуацията в България и заяви, че не бива да се допуска България да плаща близо 400 долара за 1000 куб. м. газ, докато Словения плаща около 300 долара. "Не бива да правим отстъпки само за един доставчик. Трябва да говорим в един глас."
Българските евродепутати социалисти питаха Шефчович от къде точно ще идва газта за възможния газов хъб в България. "Държавите-членки трябва да купуват газ от 3 различни източника - Русия, Беларус и севера. Газ за Европа също така може да идва от Средиземноморието, Северна Африка и южния коридор", отговори комисарят, без да се ангажира с конкретен отговор за газовия хъб. Той изрази надежда, че азерски газ може да потече по южния коридор около 2019-2020 година.
Шефчович ще участва в първата среща на консултативния съвет на южния газов коридор на 12 Февруари т.г., където се очаква да има присъствие и на енергийните министри на България, Гърция, Грузия и държавния секретар на Италия, отговорен за икономическо развитие.