Uber е една иновативна платформа, която свързва пътници и шофьори, а не осъществява превози. Това заяви пред Нова телевизия Димитър Радуков, генерален мениджър на Uber за България, като по този начин обори основната на решението на КЗК и ВАС за спиране на дейността на платформата заради извършване на неоторизирани превози.
В България се сблъскваме с остаряло законодателство и конюнктурни интереси, убеден е Радуков. Чисто съдебно минало, валидна шофьорска книжка, застраховка на колата, справка от КАТ за липса на нарушения – това са изискванията на Uber, за да бъдете включен в платформата, които Радуков изброи.
Същевременно говорителят на КЗК Марио Гаврилов посочи, че Комисията подробно е обяснила защо Uber е незаконна дейност. И г-н Радуков каза, че таксиметровите фирми плащат редица лицензи, които Uber не плаща. Проследихме още няколко сайта за споделено пътуване и там пътниците не плащат на шофьорите за превоза, посочи още Гаврилов в ущърб на Uber. Той отказа да коментира закона, защото КЗК е държавен орган и изпълнява законодателството.
Марио Гаврилов заяви и, че КЗК няма компетенция да се занимава с дейността на действащи таксиметрови фирми - например т.нар. копърки, а оценява условията, при които влизат на пазара. При Uber имало предимство заради неплащане на административни разходи, които иначе другите превозвачи плащали. Реално предлагаме по-добрата алтернатива – хората говорят за качеството, а не за цената. Решението на КЗК е прецедент за Европа – никъде на Стария континент такъв орган не се изказа против Uber, дори в Германия има съдебни дела, но не заради становище на тамошното КЗК, посочи Радуков. Той припомни, че ВАС трябва да се произнесе по същество, за да е ясно ще има ли Uber в България или не.