Присъединяването на България към еврозоната ще има много плюсове. Не може да се очаква значителен ръст на цените. Това стана ясно от думите на зам.-председателят на УС на Райфайзенбанк България Добромир Добрев по време на годишната среща на ръководството на банката с медиите.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
„Ако говорим за проинфлационна спирала, която да дойде от еврозоната, такава няма да има. Ние така или иначе вече сме фиксирани към курса и си привнасяме тази инфлация. Нещо особено като ефект не може да се очаква. По въпроса за закръглянето на търговския оборот – в други държави се е наблюдавало, възможно е да има такъв ефект, но ще е незначителен – 0,2 или 0,3%“, заяви той.
По думите на Добрев по-важният въпрос е доколко ще се вдигнат доходите. „Ако искаме да стигнем средните доходи в Европа, трябва да бъдем реалисти – това няма как да стане, ако и цените не се повишат. По линия на конвергенцията в средносрочен и дългосрочен план цените ще скачат, но ефектът на еврозоната върху този скок не е толкова голям, те биха скочили така или иначе. По-важно е доколко доходите ще скачат. Ако е равномерно с цените, няма да е проблем за държавата, а е предпоставка за по-добро икономическо развитие“, смята той.
Според председателя на УС на Райфайзенбанк България Оливиер Рьогл след присъединяването на България към банковия съюз и чакалнята на еврозоната фалити като този на КТБ няма да са възможни. „Банковият съюз може да намали рисковете, защото Европейската централна банка (ЕЦБ) е най-строгият регулатор, който може да имаме, на нея не могат да ѝ влияят местните политици“, каза Рьогл.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
Още подробности прочетете в Expert.bg.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда