Сериозен ръст на трудовите злополуки има в България през изминалата година. Това съобщи директорът на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) Екатерина Асенова на регионален форум в Ямбол.
Още: Отчуждават частни имоти, за да се довърши свръхскъпата магистрала "Русе - Велико Търново"
Още: Германия публично разби задкулисните мечти на Тръмп и Путин за "Северен поток" (ВИДЕО)
От началото на 2023 г. до средата на май миналата година 31 души в страната са загинали при трудови злополуки. За същия период през тази година има 19 травматични смъртни случая на работното място.
"Когато осъзнаем, че правилата за безопасност на труда не са административна тежест, а спасяват човешкия живот, тогава ще достигнем до така желания нулев травматизъм“, изтъкна Асенова, цитирана от БТА.
Още: Стотици трудови злополуки са регистрирани в страната ни за 2023г.
Още: Electrocharge въвежда RFID карта за още по-лесно зареждане на електромобили
Още: Затишие пред буря: Цената на петрола се стабилизира в очакване на новите мита на Тръмп
Сигнали за забавени заплати, не за условията на труд
През 2023 г. в „Главна инспекция по труда“ са постъпили и разгледани 8300 сигнала. От тях едва 5% са подадени от работници и служители за опасни условия на труд. Останалите 95% от сигналите касаят неизплатени или забавени трудови възнаграждения и обезщетения, неспазване на работно време, полагане на извънреден труд, посочи още тя.
По думите ѝ проверките на трудовите инспектори в страната са насочени на първо място в строителството, тъй като там е най-висок трудовият травматизъм. На второ място са проверките в рисковите предприятия.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
"Към днешна дата в страната инспекторите по труда са 350, а по данни на Националния статистически институт работните места са около 2,3 млн. Няма как да ограничим трудовия травматизъм, ако не се обединим всички заедно - държава, социални партньори, работодатели и работещи за решаването на този проблем“, допълни директорът на ГИТ.
Още: Черна статистика: Десетки смъртни случаи заради трудова злополука и през тази година
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
По думите ѝ трудовите злополуки стават най-често при две групи работещи. Едната са хората с прекалено голям опит и самоувереност, а другата – току-що са започналите работа, на които им липсва опит и квалификация.