Сделката за ЧЕЗ изглежда пропадна, не са преведени пари в предвидения срок

01 декември 2018, 15:35 часа • 6537 | прочитания

Пазарджишката фирма „Инерком“, която прояви интерес за закупуване на електроразпределителната компания ЧЕЗ, все още не е превела парите.

Още: Общинска банка представя на пазара своето ново мобилно приложение – MB-mobile

Още: Тръмп си намери виновник за бъдещи икономически провали, рейтингът му пак е надолу

Това съобщиха за БНР от централата на компанията в Прага. Крайният срок изтече в петък. Фирмата отказва да даде подробности какво ще стане, ако сумата не постъпи по сметката. Сроковете за разплащането бяха договорени между двете фирми през февруари.

Освен това, Общото събрание така и не включи членове от екипа на собственичката на „Инерком“ в Надзорния съвет на ЧЕЗ. Този ход дава основание на чешкото издание „Лидове Новини“, което следи изкъсо хода на сделката, да предположи, че преговорите най-вероятно вървят към провал. Медията още през февруари беше скептична, че Върбакова ще успее да намери нужното финансиране, което е над 300 млн. евро.

Сред потенциалните банки се спрягаха – УниКредит, ПИБ и дори ББР. Премиерът Бойко Борисов лично изнесе информация за подалите оферти. От „Инерком“ обаче отрекоха казаното от премиера и уточниха, че не става въпрос за български финансови институции, а за „голяма международна банка“.

Още: Обрат с цената на петрола въпреки търговската война

Още: Доходът за издръжка расте: Ето колко пари трябват месечно за тричленно семейство

Междувременно, докато течаха преговорите между София и Прага, Комисията за защита на конкуренцията не разреши на „Инерком“ да купи българските активи на ЧЕЗ, тъй като кандидатът притежав соларни паркове.

Впоследствие Върбакова прехвърли собствеността, но КЗК отново не разреши повторно разглеждане на сделката, тъй като първото решение на Комисията все още се обжалва в съда. 

В рамките на скандала в българския политически живот по едно време беше лансирано и желанието на държавата да се включи в сделката. Това стана по време на среща на Гинка Върбакова в Министерски съвет с премиера Бойко Борисов и министрите Дончев и Горанов. След това обаче идеята не получи развитие и уточняване.

За това твърдо застават от БСП, които организираха и подписка в цяла България с искане държавата да си върне контрола над ЕРП-та. Според социалистите зад Гинка Върбакова стои фигурата на правителството и поискаха намеса на контролните органи.

Още: Задава се недостиг на популярна ядка: Виновен е дубайският шоколад

Още: Газовите запаси на Украйна: Киев започна да трупа газ под земята

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес