Инспекцията по труда иска съдът да обяви в несъстоятелност десетки некоректни работодатели. В първите дни на новото си правомощие, инспекторите подадоха и първите искове. Междувременно рекорден брой хора искат обезщетение от Фонда за гарантиране на вземанията.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Инспекцията по труда вече може да иска от съда да открие процедура по обявяване в несъстоятелност на некоректни работодатели.
Условието е поне 1 заплата да се бави поне 2 месеца на поне 1/3 от работниците. Към момента в 30 фирми ситуацията е точно такава, а първите искове в съда вече са внесени.
Ощетените работници трябва да знаят, че за да получат обезщетение от Фонда за гарантиране на вземанията, първо трябва да изчакат решението на съда. Ако той открие процедура по обявяване в несъстоятелност, тогава да подадат документите си във фонда.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
Напливът там тази година е голям, защото се позволи повече хора да имат право на обезщетение – предишни години около 400 – 500 души бяха в тази ситуация, а само през първите месеци на 2018 г. броят им е 1500.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
При достатъчно доказателства Инспекцията по труда вече ще иска от съда да обяви в несъстоятелност некоректни работодатели, предаде бтв.
Проверени са около 250 проблемни фирми, за 30 от тях процедурата е в ход. Първите искове в съда са за предприятия с около 50 работници. Промените имат и дисциплиниращ ефект.
"Стимулираха част от работодателите да си погасят задълженията към работниците и отпаднаха от нашия списък", обяви Теодора Дичева от ГИТ.
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.
Когато съдът открие процедура по несъстоятелност, потърпевшите могат да поискат обезщетение от Фонда за гарантиране на вземанията.
Право имат тези, които са със забавени заплати през последните 3 години, т.е. след 2015 г..
"Гарантирани вземания могат да бъдат до 6 начислени, но неизплатени възнаграждения или обезщетения, а не всичко, което се дължи от работодателя", каза Кина Койчева от НОИ.
Таванът на обезщетението е 1300 лв. на месец. Заявлението се подава до 3 месеца от откриване на процедурата по несъстоятелност.
Ако тя е открита преди година или две и този срок вече е изтекъл, заявлението трябва да се подаде до средата на май.
Срещу фирмите, които нямат законен представител, офис или са прехвърлени на социално слаби – инспекторите засега са безсилни.