Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проверки на НАП изсветлиха 68 млн. лв. данък от дивиденти

16 юни 2022, 07:25 часа • 2298 прочитания

Данъци в размер на 68 млн. лв. за раздадени дивиденти от предишни години са декларирали и платили над 5600 фирми в следствие на проверките на НАП на касовите наличности, съобщиха от приходната агенция.

В средата на 2021 г. НАП започна масова кампания и контролни действия, насочени към фирмите, посочили в годишните си финансови отчети, че държат на каса големи суми. Тогава НАП съобщи за 13 700 дружества, които държат нелогично високи суми в брой - над 100 000 лв., като сред тях няма търговски вериги, банки, казина или други фирми, които по принцип оперират с много пари в брой. Голяма част от тези суми да са похарчени от собствениците на фирмите и в този случай те трябва да платят данък дивидент, пише в. "Сега".

Година по-късно почти половината от тези фирми вече са декларирали, че обявените суми в брой всъщност са похарчени от собствениците на фирмите и са начислили данък дивидент. Част от дружествата са допуснали технически грешки във финансовите си отчети и са се възползвали от предоставената им възможност да направят корекции и да ги подадат отново.

Преди да започнат проверки на място НАП са изпратили електронни писма на фирмите, с които ги насърчават доброволно да предприемат необходимите действия, за да бъдат изрядни данъкоплатци – да прегледат отново счетоводните си записи и да направят корекции в годишните си финансови отчети, в случай че не всички суми са действително налични в касите им. Над 2500 фирми са реагирали на напомнителните писма и са декларирали малко над 19 млн. лв. дължим данък за доходи от дивиденти.

Други 10.5 млн. лв. данък са декларирани след проведените от служители на информационния център на НАП над 4000 телефонни разговора.

Данъчните инспектори са влезли на проверка в 2116 фирми с най-висока касова наличност, като при тези проверки преди година бяха установени липса на общо 240 млн. лв. пари в брой в касите. Сега от НАП съобщават, че повече от половината от тези дружества – 1193, са подали декларации с дължим данък дивидент за 39 млн. лева.

"Отчитайки положителните резултати от проведената кампания, приходната агенция ще продължи и през 2022 г. прилагането на партньорски подход към фирмите, посочили във финансовите си отчети високи стойности на налични парични средства, давайки им възможност в оставащите 15 дни доброволно да изпълнят задълженията си към хазната", посочват от НАП.

Преди година Aceн Bacилeв в качеството си на служебен финансов министър съобщи, че около 13 000 фирми са декларирали, че държат на каса близо 4 млрд. лв. Тогава той коментира, че подобни големи cyми в бpoй ca пpeдпocтaвĸa зa ĸopyпция и ĸyпyвaнe нa глacoвe пo избopитe.

30 юни е крайният срок за деклариране и плащане на корпоративен данък, данъка върху разходите и дивидентите. До момента над 215 000 фирми вече са обявили приходите си пред НАП.

ОЩЕ: Над 68 млн. лева декларираха в НАП фирми с високи касови наличности

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес