Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Промоция, за да те прилъжат - конкретни практики

17 април 2023, 11:54 часа • 3050 прочитания

Обявени като промоция стоки да липсват още от първия ден на промоцията - тази практика се развива до ниво, в което се прави уговорка, че намалените продукти може да се изчерпат още в първия ден. Това каза в сутрешния блок на Дарик радио Габриела Руменова, създател на онлайн платформата "Ние, потребителите" и бивш пиар на КЗП.

Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?

Още: Проучване: Глобалните въглеродни емисии от автомобилния транспорт могат да достигнат пика си още тази година

"Некоректна практика е поставянето на текстове, към които водят звездички над посочените промоционални цени на избрани продукти в брошурите, с послания от типа, че е възможно тези стоки да бъдат изчерпани още през първия ден. Законът обаче казва, че когато търговецът обвяви намаление, той трябва да осигури наличности за целия период на промоцията", обясни Руменова. Освен това, по закон, намалението не може да бъде по-кратко от един работен ден.

"След като търговецът предполага, че няма да може да осигури такова количество, каквото ще се търси, може да обяви акцията за един, два или три дни. Ако му остане, може без това послание, с червен етикет вътре в обекта пак да го продава и да привлеча клиентите", даде съвет Руменова.

Габриела Руменова разказа и за друг нечестен подход. Търговецът пуска новата промоционална брошура, на третия-четвъртия ден от промоционалния период изпраща през 3-4 медии съобщение, че конкретни стоки няма да могат да бъдат доставени поради непредвидени обстоятелства, а други пък ще се продават на по-високи от обявените в каталога цени.

Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор

Още: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

"Нелоялна практика е всяко послание, което е заблуждаващо или абсолютно невярно. Много пъти виждаме в платформите за закупуване на настаняване или на пакетни пътувания надпис "цена до ... лв." Когато отвориш, виждаш, че тази цена въобще я няма – от 240 лева, например. Тя е от 600 нагоре. Това са кукички, които целят да "дръпнат" потребителя, той да влезе навътре и да направи някакъв компромис", обобщи Руменова.

Ние, потребителите: Най-ниска цена не означава най-изгодна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес