Най-ценната българска монета бе продадена на търг в САЩ за рекордната сума от 36 000 долара (60 000 лева). Става въпрос за сребърна двулевка с лика на цар Фердинанд, изсечена през 1916 г. Извънредно рядката монета е била продадена на онлайн търг на Американската нумизматична асоциация (АНА), организиран от аукционната къща Stack's Bowers. Софийското нумизматично дружество е информирано за проведения аукцион, но няма представа откъде се е появила монетата, съобщава вестник "Телеграф".
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Първоначалната ѝ оценка е за едва 10-15 000 долара (16 700-25 000 лева). Поради големия интерес обаче тя е продадена за цели 36 000 долара (60 000 лева), тоест 2-3 пъти по-скъпо. Не се съобщава кой е новият собственик, който е подал печелившата оферта. В сайта на аукционната къща се продават още около 40 български монети от различни периоди след Освобождението.
В предварителната информация за ценната монета се казва, че тя е изсечена през 1916 г. в словашкия град Кремница или във Виенския монетен двор. Твърди се, че тя е на второ място като най-добре запазена. Двулевката от 1916 г. е изключително рядка, много рядко се появява на пазара с подобно качество и затова е много търсена от колекционерите.
Според "Стандартният каталог на световните монети" монетата от 1916 г. е била изтеглена от обращение и претопена. Не е ясно колко бройки остават в наличност. Според някои източници са оцелели само 10 екземпляра. Други твърдят, че са останали 30 бройки. Макар точният брой на оцелелите екземпляри да не е известен, ясно е, че количеството им е много ограничено, изтъкват от Stack's Bowers.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Какво е специфичното при монетата и защо е толкова ценна, четете в Expert.bg
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"