Преди около 30 минути ГКПП „Капитан Андреево” е бил блокиран от представители на малките и средни превозвачи у нас. Камиони и хора са препречили пътя, като се пропускат леките автомобили и автобусите. Това заяви Тодор Ингилизов, представител на „Автотранс” – Стара Загора, предаде "Фокус".
Още: Токът поевтинява в неделя
Още: Генератор на напрежение: Митата на Тръмп и отражението им върху военния завод „Арсенал“
„На границата има доста хора - около 60 - 70 човека, може и сто да са. Обстановката засега е спокойна”, каза Ингилизов. Той заяви, че не се знае докога ще продължи блокадата, но може и да се проточи докато от Министерство на транспорта намерят решение на проблема с разрешителните.
Именно заради неразборията с документите за преминаване на българо-турската граница стотици камиони от дни са блокирани от двете й страни. От Турция нееднократно обвиниха българската държава за конфликта. Миналата седмица пък българските превозвачи пък заплашиха с масов протест днес, по-късно обаче големите фирми от бранша се отказаха от демонстрацията.
Ядрото на проблемите с превозвачите на българо-турската граница са две български компании за международни превози, разраснали се през последните години. Те са причината за блокирането на границата и за задържането на стотици камиони от двете й страни. Това заявява пред истанбулския вестник "Hurriyet", президентът на турската автомобилна асоциация UND, Четин Нухоглу.
Още: Влизат в сила широкообхватните мита на Тръмп
Още: Готови ли са пенсионните фондове за приемане на еврото?
Според президентът на UND двете фирми, имената на които не са споменати в интервюто, влияят и оказват натиск върху част от администрацията на българското транспортно министерство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп
Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)
Нухоглу отчита като грешка на българската страна обяснението, че обещаните разрешителни не са били предоставени заради проблеми с отпечатването. Президентът на турската автомобилна асоциация заявява, че проблемът отдавна е надхвърлил размерите на браншови и се е превърнал в проблем между двете страни.
Според Емил Буюклиев от Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт турските камиони, които преминават през България, годишно в едната посока са 250 000 и още толкова в обратната посока. Нашите превози са 10 пъти по-малко.
Въпреки това ние имаме винаги проблеми с турците за издаване на разрешителни. Те ни бавят, създават ни пречки, задържат наши камиони и така естествено затрудняват превозите, смята родните превозвачи.
Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание
Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ
Междувременно стана ясно, че ако до три дни няма решение на проблема, протестът на превозвачите ще се прехвърли в София. Това заяви Георги Петърнейчев, председател на Управителния съвет на АЕБТРИ, след извънредното заседание.
По думите на Петърнейчев, на заседанието е решено, превозвачите да искат съдействие от правителството чрез Министерството на транспорта за решаване на проблема с разрешителните за Турция.
В момента от двете страни на границата има блокирани по около 40-50 камиона.