България е сред петте страни, които мамят руските инвеститори в недвижимост, пише вестник "Правда", предаде БГНЕС.
Още: Турски учен: Има риск от вулканично изригване край Измир
Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)
Купуването на недвижим имот в чужбина понякога изглежда на руснаците по-изгодна инвестиция, отколкото покупката му в родината. Надявайки се на безупречна сделка, нашите съграждани търсят дом извън пределите на страната. Заслепени от мечти за дом в България, Испания или Египет, руснаците често забравят, че и в чужбина се срещат мошеници.
Най-коварните за покупка на имот са пет страни: България, Египет, Испания, Дубай и Италия. До този извод са достигнали специалистите от консултантския портал Indriksons. ru. Те са съставили класация на държавите, където най-често мамят руснаците през последните години.
Първото и безспорно място се заема от слънчева България, обичана от руските туристи, които по традиция са свикнали да посещават близката страна още от годините на СССР. И тъй като през социализма малцина бяха руснаците, които можеха да пътуват в чужбина, а все пак трябваше да се ходи на море, то главният ни курорт стана България. Сред съветските граждани даже имаше поговорка, че България не е чужбина. Именно в тази страна руснаците отиват като у дома си, окрилени от мечтите за покупката на имот. И именно там ги очаква най-голямото разочарование, показва изследването.
Още: 10 години затвор за мъжа, хвърлил бомба по бившия премиер на Япония (ВИДЕА)
Още: Обилният снеговалеж затвори училищата в седем града в Турция
"Около 60 хиляди руснаци на практика загубиха вложените си пари, купувайки в България преди финансовата криза от 2008 г. недвижимост, която до ден-днешен не е построена", заяви пред "Комсомолская правда" Игор Индроксонс, който се занимава с инвестиционен бизнес.
Но недоизградените имоти – това не са най-лошите последици от сделките с българите. Мошениците, паразитиращи в сферата на недвижимостта, често практикуват двойни продажби. Проблемът е в това, че имотът, построен в България, може юридически да стане ваш едва след като е построен на 80%, докато в много други страни купувачът получава правото върху собственост още, когато сградата е на ниво основи. Така например са защитени правата на купувачите на жилища от британските закони.
Още: Сирия и Русия: Кой от кого ще спечели?
Още: В Тайланд: Заловиха онлайн измамници, прибрали 187 млн. долара
Освен това, в България ежегодно се откриват десетки агенции за имоти, които се затварят със същия успех и изчезват като дим. Затова преди да доверим нашите мечти и пари на чуждестранния посредник, трябва внимателно да проучим неговата репутация и историята на самата агенция. В помощ на клиентите е съставена специална класация за надеждността на българските агенции за имоти, която е публикувана от портала LesTest.
Но даже, ако изборът на агенция се окаже напълно нормален, купувачът трябва да бъде готов за високите комисионни, с които се слави българският пазар. Също така него го очакват разходи за маркетинг, които при приключване на сделката могат да достигнат съвсем непривлекателната сума от 45% от общата цена на апартамента или къщата.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: ООН: Над 1 милион души са се завърнали в Сирия след падането на Асад
Още: Ердоган: Турция е идеалният домакин на преговори за Украйна, искаме траен мир (ВИДЕО)