План на САЩ доведе до обрат при цената на петрола

29 октомври 2024, 09:53 часа • 6004 | прочитания

Цената на петрола пое леко нагоре в сутрешната търговия след силния си спад от предходната сесия, предаде Ройтерс. Причината е в план на САЩ да купи петрол за Стратегическия петролен резерв , което даде известен тласък, макар по-широките опасения за по-слаб бъдещ растеж на търсенето също да оказаха натиск.

Още: Тръмп не наложи нови мита на Русия: Чудничък отговор защо от Белия дом (ВИДЕО)

Още: Мъск е против Тръмп - иска свободна търговия между САЩ и Европа (ВИДЕО)

Цените 

Сортът Брент от Северно море, чиято цена е референтна за Европа, прибави 3 цента и един барел се търгуваше за 71,45 долара за барел в ранната сесия в Азия.

Американският лек суров петрол поскъпна със 7 цента до 67,45 долара за барел.

Вчера цените и на двата контракта потънаха с над 6 на сто до най-ниското си ниво от 1 октомври, след като ответният удар на Израел срещу Иран през уикенда заобиколи петролната инфраструктура на Техеран.

Още: България след приемането на еврото: Заплатите ще растат

Още: Токът поевтинява в неделя

Още: Неочаквана рязка промяна при цената на петрола заради ситуацията в Близкия изток

На фона на признаци, че нито една страна не изглежда склонна да засили конфликта след атаката, опасенията на инвеститорите за забавяне на глобалното търсене на петрол за тази и следващата година излязоха на преден план.

За американския петрол това бе най-голямата еднодневна загуба от 12 юли 2022 година, когато стойността на един барел се срина със 7,93 на сто, посочва Ройтерс.

"Докато перспективите за обстановката в Близкия изток остават тревожни, пазарът очаква временно затишие в ответните удари между Израел и Иран", каза Хироюки Кикукава, президент на "Ен NS Trading, подразделение на Nissan Securities.

Още: Готови ли са пенсионните фондове за приемане на еврото?

Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп

Още: Приходите на Саудитска Арабия от петрол са на ниво, невиждано от три години

Планът на САЩ 

"Планът на САЩ за презареждане на СПР осигури известна подкрепа за пазара", отбеляза анализаторът, но прогнозира предстояща низходяща тенденция, тъй като пиковият зимен сезон на търсене на керосин в Северното полукълбо все още е далеч, а търсенето в Китай остава бавно.

Вчера САЩ обявиха, че искат към 3 милиона барела петрол за стратегическия си резерв за доставка до май следващата година, което би ограничило средствата на правителството за тази цел, докато законодателите не одобрят повече.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес