Получихме проект от САЩ за споразумението за редкоземните минерални природни богатства на Украйна. Ще опитаме да постигнем консенсус - говоренето предварително и многото коментари ще попречат и вредят. Това заяви първият украински вицепремиер Юлия Свириденко, предаде "Интерфакс Украйна".
"Това е работна версия, която по същество отразява позицията на американските правни съветници. Ние формираме нашата позиция. Когато стане необходимо, ще стигнем до консултации с украинския парламент (Върховната Рада). Всякакви публични дискусии сега само вредят на конструктивните преговори", каза тя във Върховната Рада и увери, че когато има консенсус между украинското правителство и САЩ, украинското правителство ще го представи пред Върховната Рада и тя ще решава.
"Предадохме завършен документ за икономическо партньорство, който сега се преглежда от украинците и се надяваме да бъде подписано следващата седмица", каза американският финансов министър Скот Бесент, цитиран от "Европейска правда".
Още: Тръмп ни ограбва с редкоземните богатства: Тревога в Украйна заради нов вариант на споразумението
Пладнешки грабеж
Според украинското издание, след скандала с Володимир Зеленски в Овалния кабинет на 28 февруари, американският президент Доналд Тръмп е решил да предложи изключително неприемливо споразумение за Украйна. "То пресича почти всички червени линии, договорени преди това - лишава Украйна от част от нейния суверенитет; противоречи на бъдещото ѝ членство в ЕС; и задължава Украйна да изплати цялата помощ на САЩ от минали години, която Украйна е получила като невъзвръщаема", пише "Европейска правда". Последното означава, че и други държави може да направят същото.
Украинската медия казва, че САЩ са се отказали и от подхода първо да има рамково споразумение, а после да се правят конкретни договори, с разписани детайли. Тя добавя, че украинските преговарящи са опитали да убедят Вашингтон, че рамковото споразумение трябва да бъде ратифицирано от Върховната Рада, но без успех.
"Най-важното е, че рамковото споразумение включва задължението на Украйна да компенсира САЩ за цената на цялата помощ – бюджетна, военна, хуманитарна и т.н. – предоставена "след пълномащабна руска инвазия в Украйна през 2022 година", добавя "Европейска правда".
С други думи, цената на Украйна, която Тръмп дава, е около 120 млрд. долара - жълти стотинки за най-голямата държава в Европа като територия, ако не броим Русия. Особено нагло е, че според актуалния проект от САЩ, украинското правителство е задължено да преваултира доходите на общия фонд за природните украински богатства в щатски долари и да ги превежда в чуждестранни сметки на американската страна при първо поискване, без никакви комисионни (в противен случай Украйна също трябва да компенсира тези комисионни, данъци и такси). Фондът ще събира пари за своята дейност, както и за изплащане на "дяловия дълг" на Украйна от бъдещи приходи от украинските природни редкоземни богатства - той ще получава 50% от стойността на всички нови лицензи, наемни плащания и т.н. от нови находища. В документа се споменават и 50% от приходите на Украйна от инфраструктурни съоръжения. Размерът на компенсацията от Украйна към бюджета на САЩ ще се увеличава с 4% всяка година - това не е всичко, вижте ОЩЕ: Bloomberg: Със споразумението САЩ изтласкват ЕС от Украйна, получават пълен контрол над инвестициите
"Благодарни сме за подкрепата, но това не е заем и няма да го позволим", коментира на нарочна пресконференция украинският президент Володимир Зеленски относно оказаната до момента от САЩ помощ. Той потвърди, че е получен такъв проект, за какъвто се разшумя в медиите, но и че той се различава изцяло от досега договаряното. Украинският президент заяви, че сегашната администрация на САЩ не прави нищо без пари - Още: Зеленски: Украйна ще се съгласи на преговори с всеки представител на Русия освен Путин (ВИДЕО)
That’s it — the U.S. will stop providing free aid to Ukraine.
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2025
Volodymyr Zelensky also admitted that Ukraine will never approve any debt for previously supplied military assistance. However, the question of paying for potential new aid packages from the U.S. may be considered. pic.twitter.com/U4dJoY7enZ