Възможно ли е една от гордостите на сегашното управление – АМ "Струма", да се окаже без европейско финансиране? Официално писмо от Европейската комисия във връзка с апликационната форма за финансирането на участъка от магистралата през Кресненското дефиле (лот 3.2 Крупник – Кресна) подсказва, че се задават сериозни неприятности.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Според в. "Капитал", три са основните акценти в писмото. Първо – одобреното с ОВОС трасе на АМ "Струма" през Кресна е различно от това, за което България всъщност иска пари от Европа. Второ – графикът за изграждане и исканите пари са "необмислени" и/или "сгрешени". Трето – има нарушение на евродирективи (Директива за местообитанията, Директива за птиците и Директива по ОВОС). Специално в това отношение Брюксел смята, че проектът е твърде оптимистичен и няма да постигне необходимото опазване на околната среда, предвидено в трите директиви.
Предвид спецификата на проекти, финансирани с европейски средства, ако проектът за АМ "Струма" през Кресненското дефиле бъде изпълнен съгласно намеренията на българските власти, то хем може да не получим европари, хем и да има наказателна процедура по Директивата за местообитанията. А с писмото на ЕК, пратено още на 15 октомври, Брюксел всъщност задава редица въпроси точно по изброените по-горе акценти и иска отговор в срок от два месеца. Реално, това е процедурата, която се следва при отваряне на наказателна процедура.
България търси от ЕС 267 млн. евро за лот 3.2, но ЕК твърди, че за този проект може да получим най-много малко под 227,5 млн. евро. Причината е, че в срока до края на 2023 г. сме заявили, че ще завършим 41% от проекта, без обаче да дадем график колко ще напредваме всяка година. Обществените поръчки обаче се бавят и това изглежда все по-малко вероятно – досега оферти излязоха за първата част от лота, припомнете си в този материал какви. А стойността на целия проект е около 1,2 млрд. лева. Той трябва да е следният – път Е-79 в посока към Кулата да е едното платно на магистралата, към Гърция, а другото платно ще мине през планината, източно от дефилето (ето какви бяха обсъжданите пет варианта на магистралата).
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Точно днес, 23 октомври, АПИ се похвали, че започва строителството на тунел "Железница". Основен изпълнител е "Джи Пи Груп" - компанията, станала известна с "Джи Пи Гейт" и ремонтът на "Граф Игнатиев" в София. Договорът е за малко над 185 млн. лева, без ДДС, а "Джи Пи Груп" първо се отказа от него точно заради скандалите от миналата година, но бързо прие отново да го изпълни – заради войната по пътищата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили