„Не съм голям оптимист по повод гласуването на мерките по пакета „Мобилност“ в пленарна зала идния месец. Нашите надежди са по-скоро към мерките, които българското правителство може да предприеме, а именно - сезиране на Съда на Европейския съюз в Люксембург“, заяви Петър Витанов в предаването „Сутрешен блок“ по БНТ.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
На вчерашното заседание Комисията по транспорт подкрепи законопроекта за нови правила за международните пътни превози и отхвърли българските поправки.
„Чакаме с нетърпение оценката за въздействие на новия комисар по транспорта за приложимостта на тези мерки - доколко те са дискриминационни, доколко са пропорционални. И когато нашите съмнения бъдат оправдани, това ще даде повод за ново отваряне на пакета „Мобилност“, допълни Витанов.
Той изрази надежда Европейската комисия в крайна сметка да отчете негативните последици от приемането на закона в сегашния му вид – празните курсове на камионите ще доведат до увеличаване на вредните емисии и оскъпяване на стоките, вследствие на повишения разход за транспорт.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Ръководителят на българските социалисти в Европейския парламент определи ограничаването на свободното движение като основно предизвикателство пред Европейския съюз, което видимо се отразява и на покачващите се нива на безработица в страните-членки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
„Безработицата е огромен проблем. За да може да бъде решен, първо трябва да се възстанови свободното придвижване на хора“, категоричен е Витанов. Координираното отпадане на ограниченията ще помогне за възстановяване и на туризма, който генерира над 10 милиона работни места в Европа.
Въпреки очакваните загуби за туристическия бранш вследствие на кризата, европейците все пак ще осъществят пътувания с цел почивка. „Така че е много важно как всяка страна-членка на ЕС ще се ориентира и ще успее да привлече тези туристи“, каза евродепутатът.
„Ако някой разчита, че Европейският съюз по административен път ще успее да канализира туристическите потоци, жестоко се лъже. Отговорността и компетенциите по туризма са национални.
Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката
Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?
Така че България трябва да предложи адекватни мерки. Но адекватните мерки не означават кафявото море във Варна или „подпорната стена“ на четири етажа в Созопол. А означават привличане на туристи. Означават изпълняване на стратегията за туризма“, заяви Витанов.
Според него България трябва да се фокусира в сферите, където има предимства. „Да се съревноваваш със страни като Гърция, Хърватия, Турция, които имат много по-дълга брегова ивица, много по-дълъг летен сезон, не е най-разумното нещо. България трябва да насочи вниманието си там, където има сравнителни предимства – минералните води, спа туризма, еко туризма. Имаме даденостите и неслучайно това е записано в Националната стратегия“, убеден е евродепутатът.