Инвестициите в научни проучвания и иновации често се разглеждат като вложение в бъдещето на икономиката. България не прави изключение от тази максима, като родните фирми също полагат усилия на полето на иновациите, става ясно от проучване по темата сред бизнесите в Европейския съюз, представено от европейската статистическа служба Евростат.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Бизнес иновациите могат да бъдат редица дейности, които фирмите предприемат за да въведат иновативни процеси, да разработят нови продукти или услуги и да ги пуснат на пазара.
В изследването на Европейския съюз „Проучване на иновациите в общността” са откроени два вида иновации: продуктови иновации и иновации в бизнес процесите. Според най-новите данни от проучването, над половината (53%) от предприятията в ЕС очитат, че са извършвали някаква форма на иновационна дейност в периода 2018-2020 година, съобщават от Евростат.
Лидер в ЕС в това отношение е Гърция, където 73% от фирмите са посочили, че осъществяват иновации. Зад южната ни съседка се нареждат Белгия (71%), Германия, Финландия (по 69%) и Кипър (66%). На дъното в проучването остава Румъния, където според проучването едва 11% от предприятията извършват иновационни дейности. Компания на Румъния правят още Латвия (32%), Унгария и Испания (по 33%) и Полша (34.9%).
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
България се нарежда веднага след Полша, като 36.2% от родните предприятия са отчели, че осъществяват иновации, става ясно от данните. Малко пред страната ни застава Словакия с дял от 36.6% от компаниите в страната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
Средните и големи предприятия са по-иновативни
Данните от проучването показват, че при големите предприятия (250+ служители) има много по-висока вероятност за представянето на иновации (74%) спрямо средните компании (50-249 служители), където делът на иновативните фирми възлиза на 60%.
Данните показват, че близо седем от десет големи компании внедряват иновации в бизнес процесите (69%), а над половината залагат на продуктови иновации (55%). При малките фирми (10-49 служители), едва четири на всеки десет са осъществявали иновации, като приблизително ¼ са представлявали продуктови иновации.
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.
Още: България има своя първи еднорог: Българска компания постигна оценка от 1 млрд. долара