С 3 млн. лева ще бъде увеличен бюджетът по схемата "Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците". Това обяви заместник-министърът на земеделието храните и горите доц. д-р Крум Неделков по време на среща със Съюза на птицевъдите, съобщиха от пресцентъра на МЗХГ.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
"С много усилия намерихме един свободен ресурс, който успяхме да включим към схемата за хуманно отношение към животните и секторът ще бъде подпомогнат", коментира заместник-министърът. Представителите на организацията посочиха, че ситуацията в сектора е сериозна, като негативно влияние оказва както цената на царевицата и пшеницата, така и разходите за ток на индустрията, а продукцията много често се реализира под себестойността й. Те поясниха още, че към момента няма проблем с ликвидността, защото предприятията взимат кредити. Има сигнали, че по-малки фирми вече имат трудности, а по-големи са принудени да освобождават резерви, за да покриват разходите си.
По време на срещата е била обсъдена и темата за възстановяване на мониторинга и контрола на яйца, птиче месо и субпродукти при вътрешната търговия с Полша по отношение на болестта салмонела. От браншовата организация посочиха, че имат съмнения за внос на месо със съмнително качество, което е и на дъмпингови цени. Те считат, че това е предпоставка и за развитие на сивия сектор. Според тях, извършването на мониторинг е неформален начин да се подкрепят местните производители. Те подчертаха, че българските предприятия са взели всички мерки, за да гарантират качеството на продукцията, като в повечето имат собствени лаборатории.
Заместник-министърът посочи, че има ясна правна рамка на ЕС относно риска и контрола на салмонелата и представи данни за извършен мониторинг от Българска агенция по безопасност на храните. Крум Неделков информира представителите на Съюза на птицевъдите, че е подготвен доклад за промяна в структурата на бюджета на Българска агенция по безопасност на храните. По този начин ще бъдат осигурени 3,5 млн. лева необходими за обезщетение на стопани за принудително умъртвяване на животни с цел ограничаване на инфлуенца. Средствата не са били предвидени в бюджета на БАБХ за 2021 г. и до момента не е било възможно изплащането на обезщетения към стопаните, информират още от земеделското министерство, цитирани от 24 часа.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?