Орешарски: Страни, които увеличаваха бързо заплатите, сега страдат икономически

28 април 2014, 12:43 часа • 18559 | прочитания

"Работните заплати са фактор за икономическото развитие и заплащането на труда има отношение към него". Това заяви министър-председателят Пламен Орешарски, предаде БГНЕС.

Още: Готови ли са пенсионните фондове за приемане на еврото?

Още: Кристалина Георгиева обясни как МВФ вижда новите мита на Доналд Тръмп

По време на националната конференция "Заплащането на труда в България" Орешарски подчерта, че като елемент на доходите определя вътрешното потребление и колкото по-затворена е икономическата система, толкова по-силна е тази зависимост.

Според премиера развитието на глобалната криза е дало примери как страни, които са допуснали бърз ръст на работните заплати, губят по отношение на икономиката.

"При равни други условия, работната заплата оказва влияние и върху инфлацията, което обезценява валутата", каза Орешарски и допълни, че може да се счита, че е доказана връзката между заплащането и заетостта. Орешарски подчерта, че върху заплащането на труда оказва влияние и данъчната тежест.

Още: България ще има общо зелено бъдеще с Азербайджан, Турция и Грузия (СНИМКИ)

Още: Най-големият форум на креативната индустрия в България идва с 25-ото си издание

"Равнището на работните заплати в България е сред най-ниските в ЕС и това обяснява най-динамичните темпове на покачването им. Сходна е ситуацията, ако я погледнем като относителен дял в добавената стойност", каза още премиерът и обясни, че България не е член на еврозоната, но от 16 години валутата ни е фиксирана към еврото и това ни поставя в условията на бедните страни, които са приети в еврозоната.

Според премиера по-агресивната политика по доходите би могла да въздейства на дефлацията, но би заплашила и конкурентоспособността, а равнището на заплащането в България зависи и от заплащането в съседни страни, както и в държави с подобно икономическо развитие като нашето.

Още: Франция иска ЕС да удари технологичните компании на САЩ

Още: Китай отвръща на удара: Същите високи мита за САЩ

Орешарски подчерта, че ниското подоходно облагане частично смекчава голямата разлика със заплащането в страните от ЕС.

"Необходима е политика на умерено покачване на работните заплати", заяви Орешарски и припомни, че от началото на тази година минималната заплата е била повишена и че правителството ще продължи тази политика в рамките на управленската програма като целта е тя да стане 450 лв. до края на мандата.

Премиерът подчерта, че е въведена и мярката за връщане на данъците върху минималната работна заплата.

Още: Кой в Европа ще бъде най-засегнат от митата на Тръмп

Още: Forbes обяви кой е най-младият милиардер в света

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес